Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Integracja giełd energii z Warszawy, Pragi i Wiednia

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela), PAP
18-02-2010 13:02
Integracja giełd energii z Warszawy, Pragi i Wiednia

18 lutego podpisano porozumienie w sprawie integracji rynków spot energii elektrycznej między giełdami energii w Warszawie (TGE), Wiedniu (EXAA) i Pradze (PXE).

Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie stworzenia i rozwoju regionalnego rynku energii elektrycznej w Europie Środkowo-Wschodniej opartego o Market Cupling.
Umowa jest konsekwencją Memorandum ustanawiającego Forum Europy Środkowo-Wschodniej ds. rynku energii elektrycznej na rzecz integracji rynku energii elektrycznej podpisanego przez Państwa Członkowskie Unii Europejskiej w regionie w dniu 7 grudnia 2009 r. i regionalnej inicjatywy na rzecz energii elektrycznej – ERGEG Electricity Regional Initiative (ERI).

Memorandum powołało do życia Komitet Sterujący i Grupę Roboczą, w skład których weszli przedstawiciele współpracujących Giełd, które zajmą się opracowaniem wszystkich aspektów dotyczących integracji rynków spot energii elektrycznej.

- Witamy z zadowoleniem tę inicjatywę, ponieważ doprowadzi ona do znacznego zwiększenia płynności i wspiera współpracę dla rozwoju wspólnego rynku energii w Europie Ccentralnej. Będzie to korzystne nie tylko dla samych traderów, ale również dla wszystkich zainteresowanych stron – mówi Jürgen Wahl, CEO EXAA.

- Kiedy tworzyliśmy platformę PXE mieliśmy wizję połączonego rynku energii w Europie środkowo wschodniej – rynku, który byłby przejrzysty, łatwo dostępny dla wszystkich i zapewniał równe szanse wszystkim uczestnikom. Podpisanie memorandum sprawia, że nasza wizja się urzeczywistnia – mówi David Kučera, sekretarz generalny PXE.

- Tworzenie regionalnych rynków energii elektrycznej jest ważnym krokiem w kierunku jednego zintegrowanego rynku europejskiego. Polska powinna być bardzo zainteresowana tym procesem ponieważ daje on nam szanse na zwiększenie konkurencji na rynku rodzimym i niższe ceny dla wszystkich odbiorców energii – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu TGE.

Współpracujące Giełdy zadeklarowały chęć zaproszenia do współpracy innych giełd energii operujących w Regionie i Operatorów Systemów Przesyłowych Państw Regionu.

EXAA Abwicklungsstelle für Energieprodukte (EXAA) powstała w 2001 roku. EXAA jest operatorem rynku spot energii elektrycznej w Austrii. Dodatkowo prowadzi rynek uprawnień do emisji CO2. Obecnie na EXAA handluje 80 członków.

Akcjonariuszami EXAA są: APCS Power Clearing and Settlement AG (34,56 proc.), Vienna Stock Exchange (25,12 proc.), “Smart technologies“ Management-Beratungs- u. Beteiligungsgesellschaft m.b.H (8,06 proc.), Oesterreichische Kontrollbank Aktiengesellschaft (8,06 proc.). Pozostałe 24,2 proc. akcji jest w posiadaniu ośmiu austriackich firm energetycznych.

Power Exchange Central Europe (PXE) jest platformą obrotu energią elektryczną działającą w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. PXE prowadzi obrót kontraktami terminowymi z fizyczną dostawą energii elektrycznej oraz kontraktami terminowymi rozliczanymi finansowo. PXE powstała w 2007 roku i obecnie handluje na niej 34 członków. Giełda jest w 100 proc. kontrolowana przez Praską Giełdę Papierów Wartościowych (PSE), z kolei PSE jest w 93 proc. własnością Wiedeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP