PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje w energetyce

Kopalnia Konin z korzystną decyzją GDOŚ ws. budowy odkrywki Ościsłowo

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-11-2017 21:40
Kopalnia Konin z korzystną decyzją GDOŚ ws. budowy odkrywki Ościsłowo

Odkrywka Ościsłowo ma przedłużyć żywotność kopalni Konin

fot. PTWP

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) poinformował, że 30 listopada 2017 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podjął decyzję o uchyleniu w całości zaskarżonej przez kopalnię Konin decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu z 10 marca 2017 r. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

 • Przypomnijmy, że RDOŚ w Poznaniu odmówiło określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia "Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z Odkrywki Ościsłowo".
 • GDOŚ  przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez RDOŚ w Poznaniu.
 • Jak informuje ZE PAK, planowana odkrywka Ościsłowo ma zapewnić węgiel konieczny dla generacji energii w elektrowni Pątnów II i zmodernizowanych blokach w elektrowni Pątnów I.
Otrzymanie koncesji na wydobycie musi zostać poprzedzone uzyskaniem szeregu zgód formalno-prawnych oraz dokumentów określających szczegółowo sposób prowadzenia działalności wydobywczej, jej zakres i wpływ na otoczenie planowanej inwestycji.

Jednym z takich dokumentów jest decyzja środowiskowa. Organem właściwym do wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia pod nazwą: ,,Wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża Ościsłowo” jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ w Poznaniu).

16 września 2015 roku zostało wszczęte przed tym organem postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla odkrywki Ościsłowo. W ramach dokumentacji niezbędnej w postępowaniu przygotowany zostały m.in. raport o oddziaływaniu na środowisko dla odkrywki Ościsłowo oraz ekspertyza dotycząca wpływu projektowanej odkrywki na jednolite części wód powierzchniowych i podziemnych oraz obszary chronione.

- PAK KWB Konin SA z należytą starannością dostarcza dane i uzupełnia dokumentację potrzebną dla prawidłowego przeprowadzenia postępowania. Termin wydania decyzji środowiskowej był kilkukrotnie przekładany - podał ZE PAK. 

W dniu 13 marca 2017 roku kopalnia Konin otrzymała decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu odmawiającą określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia. Decyzja RDOŚ w Poznaniu nie jest ostateczna a kopalnia Konin złożyła od niej stosowne odwołanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie (GDOŚ w Warszawie). Teraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podjął decyzję o uchyleniu w całości zaskarżonej  decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu  i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez RDOŚ w Poznaniu.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 987 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

715 431 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP