PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje w energetyce

Rafako: boom w polskiej energetyce powoli się kończy

Autor: WNP.PL (Tomasz Elżbieciak)
10-04-2017 06:51
Rafako: boom w polskiej energetyce powoli się kończy

Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako

Fot. mat. pras.

Boom w inwestycjach energetycznych w Polsce powoli się kończy, dlatego konieczne jest poszukiwanie rynków eksportowych - ocenił w rozmowie z portalem wnp.pl Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako, odnosząc się do perspektyw w kraju i za granicą.

Wiceprezes, komentując sytuację w Polsce, podkreślił, że bardzo cieszy tempo przetargu na blok w Ostrołęce, gdyż dosyć szybko udało się wyselekcjonować krótką listę wykonawców.
Zobacz więcej: Jest krótka lista wykonawców bloku 1000 MW w Ostrołęce

- Oczywiście to nie przesądza o powodzeniu całej inwestycji, bo wyjaśnienia wymagają kwestie dotyczące jej finansowania. Jednak sama Ostrołęka budzi duże nadzieje wobec braku innych przedsięwzięć, które mogłyby się zmaterializować w najbliższych latach - zaznaczył Burek.

- Przy obecnym stosunku UE oraz instytucji finansowych do węgla nie można sobie wyobrazić, aby na budowę dużego bloku energetycznego opalanego tym paliwem zdecydowała się prywatna firma. Dlatego kluczowe jest to, że blok w Ostrołęce chcą budować grupy energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa - dodał.

Zdaniem wiceprezesa, skuteczny wybór wykonawcy inwestycji w Ostrołęce - biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia - nie jest możliwy w tym roku.

- Trzeba uwzględnić czas na przygotowanie rzetelnych ofert, a także potencjalne odwołania. Zatem realny termin podpisania umowy ze zwycięzca przetargu to 2018 r. - ocenił.

Ostrołęka to nie wszystko


W nadchodzących latach Rafako liczy także na prace w obszarze modernizacji polskiej energetyki. Burek wskazał, że ustalono już ostateczne normy BAT/BREF dotyczące emisji spalin. Teraz czeka je ratyfikacja przez poszczególne państwa UE.

- Następnie, zapewne w ciągu około trzech lat, energetyka i przemysł będą się musiały dostosować do nowych przepisów. Przygotowania do tych inwestycji już się toczą - wyjaśnił wiceprezes.

- Jednocześnie w realizacji są już instalacje, które będą spełniać nowe wymogi, jak chociażby budowane przez Rafako odazotowanie w Kozienicach - stwierdził.

Jak dodał Burek, nowe normy BAT/BREF w niektórych przypadkach będą skutkowały również potrzebą modernizacji już istniejących instalacji odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin.

Bloki 200 MW do modernizacji


W zakresie modernizacji kluczowym tematem jest także przyszłość bloków klasy 200 MW. W polskiej energetyce pracuje ich ponad 50 o łącznej mocy osiągalnej 12 GW.

W opinii wiceprezesa Rafako, ich modernizacja może być znacznie tańsza i szybsza niż budowa całkiem nowych i dużych jednostek.

Ponadto zmodernizowane bloki klasy 200 MW mogą działać o wiele bardziej elastycznie niż duże siłownie, co jest istotne przy bilansowaniu źródeł OZE.

Obecnie trwają analizy dotyczące modernizacji Elektrowni Dolna Odra, która może być pierwszą siłownią, jaką obejmie szeroki program modernizacji bloków klasy 200 MW.

Rafako promuje opcję duo-bloku, a wśród innych analizowanych rozwiązań znajduje się budowa całkiem nowej jednostki od podstaw, a także nowy blok z wykorzystaniem infrastruktury po blokach nr 3 i 4.

- Wprawdzie Rafako jest w stanie zaoferować każdy z tych wariantów, ale właśnie rozwiązanie duo-bloku uważamy za najbardziej korzystne z punktu widzenie potrzeb klienta. Dlatego stawiamy je na pierwszym miejscu - zastrzegł Burek.

Zobacz więcej: Rafako: pomysł na ratunek bloków 200 MW gotowy do wdrożenia

Konieczny eksport


Wiceprezes Rafako zaznaczył, że boom w inwestycjach energetycznych w Polsce powoli się kończy, dlatego konieczne jest poszukiwanie rynków eksportowych.

- W przypadku Rafako są to państwa, w których energetyka konwencjonalna, zwłaszcza węglowa, ma wciąż duże znaczenie. Ubiegamy się o realizację kompletnych bloków energetycznych i mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się efekty. Do tego dochodzą spalarnie odpadów - powiedział Burek.

Dodał, że spółka specjalizuje się też w blokach na biomasę, czego efektem jest kontrakt na elektrociepłownię w Wilnie.

Zobacz więcej: Rafako ma kontrakt na blok w Wilnie za 150 mln euro

- Oczekujemy na wydanie polecenia rozpoczęcia prac, co powinno nastąpić do końca czerwca. Jednocześnie prowadzimy prace projektowe i przygotowawcze - wskazał Burek.

Jak wyjaśnił, zadanie Rafako musi być też zsynchronizowane z drugą inwestycją, która będzie prowadzona równolegle przez konsorcjum Budimeksu i Steinmüller Babcock Environment i KDS, czyli spalarnią odpadów.

Zobacz więcej: Budimex wybuduje spalarnię za 178 mln euro w Wilnie

- Jestem przekonany, że w przypadku realizacji Rafako i Budimex mogą być wzajemnie dla siebie partnerami czy poddostawcami w swoich obszarach tej inwestycji. Zresztą nasza spółka projektowa już tam pracuje dla Budimeksu - zaznaczył wiceprezes.

Nowe rynki


Burek poinformował, że w Indiach, które przywiązują coraz większą uwagę do ochrony środowiska, Rafako chce ubiegać się o zlecenia dotyczące instalacji ochrony środowiska.

Natomiast w Chinach spółka nie widzi obecnie szans na rozwój, zwłaszcza przy coraz bardziej negatywnym podejściu tamtejszych władz do węgla.

Rafako duże nadzieje wiązało z Turcją, ale sytuacja zmieniła się diametralnie po nieudanym puczu wojskowym w lipcu 2016 r.

- Jego skutkiem są obostrzenia w kredytowaniu tureckich firm, a tamtejsza energetyka jest praktycznie sprywatyzowana. W efekcie do skutku nie doszły dwie inwestycje, w których mieliśmy najlepsze oferty. Niemniej nadal szukamy swoich szans w Turcji, m.in. w zakresie dostawy kotłów - podkreślił Burek.

Na Bałkanach firma realizuje obecnie kilka zleceń i widzi szanse na kolejne, głównie z zakresu instalacji ochrony środowiska. Natomiast wśród nowych rynków zagranicznych, którym się przygląda spółka z Raciborza, znajdują się Azerbejdżan i Kazachstan.

- Natomiast w Indonezji, Iranie i RPA składamy już pierwsze oferty. Widzimy potrzebę dywersyfikacji Rafako, zarówno geograficznej, jak i produktowej - wyliczył wiceprezes.

- W tym kierunku idą też nasze badania i rozwój. Oczywiście wymaga to wcześniejszego, dogłębnego rozpoznania danego rynku, gdyż często rządzą się one całkiem odmiennym porządkiem prawnym i zwyczajami - podsumował.

Tomasz Elżbieciak

***
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano panel dyskusyjny „Przemysł urządzeń i usług dla energetyki”. Odbędzie się on drugiego dnia imprezy - 11 maja 2017 r. - o godz. 15.30. Jego tematyka będzie obejmować m.in. takie zagadnienia jak:

• Polska specjalność: energetyka konwencjonalna

• Potencjał i możliwe kierunki eksportowe

• Modele biznesowe - rola generalnego wykonawcy, projektanta, dostawcy urządzeń

• Wsparcie państwa. Dyplomacja ekonomiczna i finansowanie

• Sytuacja na mało spenetrowanych rynkach. Ryzyka kontraktowe, finansowe, dostęp do lokalnego potencjału podwykonawczego

Zobacz więcej: http://www.eecpoland.eu/2017/pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

3.94 PLN 0.12 (3.14%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


36 474 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

665 401 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP