PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje w OZE są koniecznością, a nie wyborem

Autor: wnp.pl (Patrycja Batóg)
19-04-2011 14:54

- Wydawałoby się, że odnawialne źródła energii mają nad konwencjonalnymi przewagę już na starcie, bo są modne, prawie wszyscy sprzyjają ich rozwojowi, stawia na nie Unia Europejska. Jednak rzeczywistość w naszym kraju nie jest taka różowa, a przed nami stoi konieczność spełnienia unijnych wymagań. Już teraz musimy się zastanowić jakie kroki musimy podjąć aby to było możliwe - mówił Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, podczas konferencji „Odnawialne źródła energii elementem innowacyjnej gospodarki”.

Jak podkreślają Pracodawcy RP, rozwiązania znajdujące zastosowanie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii są innowacyjne i kreują wzrost gospodarczy oraz wpływają na budowanie gospodarki opartej na wiedzy.
- Przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowo badawcze opracowujące i wdrażające nowe technologie w znaczący sposób przyczyniają się zwiększenia innowacyjności gospodarki, zwiększając przez to jej konkurencyjność na globalnym rynku – wyjaśniają Pracodawcy RP.

Zdaniem prof. dr hab. inż Krzysztofa Żmijewskiego, sekretarza Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji istnieje wiele przesłanek aby rozwijać energetykę odnawialną w Polsce.

- Nie jesteśmy w stanie szybko odbudować przestarzałej infrastruktury energetycznej i zdekapitalizowanych elektrowni konwencjonalnych. Musimy więc natychmiast poprawiać efektywność energetyczną, jednak to nie wystarczy. Trzeba budować to, co można zbudować szybko, a energetykę odnawialną buduje się najszybciej - mówił prof. Żmijewski.

Według PGE Energia Odnawialna, w przeciągu najbliższych pięciu lat największy rozwój odnotuje energetyka wiatrowa oraz biogaz.

- Najbliższe 5 lat to energetyka wiatrowa, biogaz, który jest już dobrze rozpoznany na rynku polskim, w dalszej kolejności fotowoltaika - mówił Jacek Podlewski, wiceprezes ds. inwestycji, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

W przypadku biogazu i biomasy, zanim zacznie się ich prawdziwy rozwój, trzeba usunąć wiele barier, głównie administracyjnych.

- Obecnie mamy 11 biogazowni o mocy 8,5 MW, Niemcy mają 6,5 tys. obiektów o mocy 4300 MW, Czesi mają 130 MW to prawie 200 obiektów. Według rządowych planów do 2017 roku w każdej gminie ma powstać biogazownia, jednak teraz budowa biogazowni trwa 3 lata, a powinna 12-14 miesięcy. Problem tkwi w barierach administracyjnych. Przed nami wielkie wyzwanie, aby mu sprostać niezbędne jest też zakładanie upraw roślin energetycznych, których teraz brakuje. Biomasa jest paliwem lokalnym, więc powinny powstawać lokalne, rozproszone, kogeneracyjne jednostki o małej mocy, które w przypadku pozrywania sieci energetycznych, będą źródłem prądu, a także i ciepła - Ryszard Gajewski, prezes Polskiej Izby Biomasy.

Jak podkreślali wszyscy uczestnicy konferencji, rozwój rozproszonej energetyki przyczynia się również do powstania nowych miejsc pracy. Jednak aby energetyka odnawialna w Polsce mogła się rozwijać niezbędna jest głównie akceptacja społeczna.

- Teraz bardziej potrzebne nam są idee niż technologie, bo technologie już mamy. Potrzebne są wola polityczna i poparcie społeczne. Jeżeli chcemy coś zrobić dla energetyki, która jest niezbędna dla przyszłego rozwoju gospodarczego, nie tylko Polski ale i świata, chroniąc przyrodę, to trzeba zastanowić się co należy zrobić żeby zachować jakość życia i przygotować się do nadchodzących zmian. Trzeba wspólnie przekonać wiele grup społecznych, że energetyka odnawialna to dobre rozwiązanie - wyjaśniał Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP