J. Delbeke, KE: powinniśmy ruszać z pakietem 2030

J. Delbeke, KE: powinniśmy ruszać z pakietem 2030
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednolite stanowisko UE na konferencję klimatyczną w Paryżu i stworzenie jasnych perspektyw inwestycyjnych energetyce - to zdaniem Josa Delbeke, dyrektora generalnego ds. działań w dziedzinie klimatu w Komisji Europejskiej, powody dla których UE powinna szybko ustalić ramy pakietu klimatyczno-energetycznego 2030.

Dyrektor Jos Delbeke był gościem konferencji „ Pakiet klimatyczno – energetyczny 2030. Jak wpłynie na europejski rynek energii ?” zorganizowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Delbeke informował, że UE czynnie przygotowuje się do podpisania globalnego porozumienia klimatycznego, co według planów ma stać się w 2015 roku w Paryżu. Odpowiednie przygotowanie do szczytu paryskiego to zdaniem Delbeke jeden z argumentów za tym, żeby już teraz określić ramy pakietu 2030.

- Dlaczego powinniśmy mieć teraz nowe ramy klimatyczno –energetyczne na rok 2030 ? Są ku temu dwa powody. UE może wpływać na to co się dzieje w świecie tylko wtedy kiedy mówi jednym głosem. Jeśli chcemy wpływać na wyniki tego co będzie w Paryżu jest to bardzo istotne strategicznie. Drugi powód jest taki, że systemy energetyczne UE wymagają bardzo wielu inwestycji i są to inwestycje, dla których 2030 rok to jest w zasadzie już za chwilę. W związku z tym z tych dwóch powodów powinniśmy ruszać do przodu z pracą i podejmować dobre decyzje w październiku tego roku – przekonywał Delbeke.

Data październikowa padła z oczywistych powodów, bo , o czym też mówił Delbeke, w dniach 23-24 października br. pakietem 2030 ma się zająć Rada Europejska. Delbeke wskazując co jest rdzeniem proponowanych ram klimatyczno – energetycznych do 2030 roku oprócz wiążącego celu 40 proc. redukcja CO2 w odniesieniu do 1990 roku, co najmniej 27 proc. udział OZE w zużyciu energii, 30 proc. celu efektywności energetycznej wymienił też system handlu emisjami i konkurencyjność sektora produkcyjnego.

- System handlu emisjami EU ETS w dalszym ciągu będzie osią pakietu, ale Komisja również podkreśliła, że kwestie konkurencyjności w sektorze produkcyjnym muszą być bardzo poważnie rozważane. (…) Ramy pakietu są zgodne z naszą agendą bezpieczeństwa energetycznego. UE dzisiaj jest największym importerem paliw kopalnych na świecie. UE codziennie płaci więcej niż miliard euro za import ropy i gazu. To oznacza, że jedna czwarta wszystkich wpływów eksportowych potrzebna jest, żeby zapłacić za ten import. Jest to dosyć duża słabość gospodarcza i nie mówimy tu konkretnie o słabości strategicznej kiedy dochodzi do tego co dzieje się w Europie Północno-Wschodniej. W związku z tym musimy zwiększyć nasze wysiłki by ograniczyć tę zależność i aby zająć się stosownie ryzykiem bezpieczeństwa energetycznego – przekonywał Delbeke.

Dyrektor Delbeke wskazując , że decyzje w sprawie pakietu 2030 będą istotne dla przyszłości Europy niejako siłą rzeczy jako normalne ocenił toczące się obecnie w sprawie pakietu negocjacje pomiędzy państwami członkowskimi UE. Podkreślał, że każde państwo jest na swój sposób unikalne i że pakiet będzie miał wpływ wszystkie państwa członkowskie, a w tym oczywiście na Polskę, gdzie wytwarzanie energii elektrycznej opiera się w ponad 80 proc. na węglu. Podkreślił, że Bruksela widzi specyfikę Polski.

- Komisja uznała to jawnie w swojej ocenie gospodarczej. Wiem, że podobne badania były również prowadzone w Polsce i te badania zostały przyjęte, ale muszę powiedzieć, że niektóre muszą lepiej i rzetelniej odzwierciedlać dzisiejszą rzeczywistość (…) Nie mogę się oprzeć, żeby nie powiedzieć, że niektóre z badań, które widziałem przesadzają w ocenie negatywnych skutków gospodarczych. One nie uwzględniają na przykład istotnych mechanizmów korekcyjnych takich jak carbone leakage (…) ( Nie sugeruję absolutnie, że te badania nie powinny być robione, a wręcz przeciwnie. Jesteśmy z nich zadowoleni i musimy w dalszym ciągu prowadzić rozmowę , ale musimy dojść do uczciwego odzwierciedlenia faktów, aby zdać sobie sprawę z tego jaka jest skala problemów przed którymi stoimy i aby właściwie informować o tym szczeble polityczne – mówił Delbeke.

Drugą sprawą, którą poruszył w kontekście Polski podkreślając zresztą jej znaczenie była kwestia odnowy źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. W tym kontekście wskazał, że dywersyfikacja struktury paliw energetycznych to strategia zgodnie z którą działają wszystkie szybko industrializujące się gospodarki, a „w szczególności te, które są zależne w miarę silnie od węgla kamiennego i węgla brunatnego”.

- Pojawia się w związku z tym pytanie, czy Polska jest gotowa na jasne określenie w ujęciu konkretnym i operacyjnym co chce uzyskać z pakietu klimatyczno – energetycznego, aby ułatwić to przejście w stronę modernizacji i dywersyfikacji .Chodzi o to, że musimy to wiedzieć już teraz a nie po 24 października – mówił Delbeke.

Na koniec Delbeke nawiązał do koncepcji utworzenia unii energetycznej UE zgłoszonej przez Donalda Tuska w roli premiera Polski. Podkreślił, że do realizacji celów postulowanych przez Polskę potencjalnie silnie przyczynia się pakiet klimatyczno- energetyczny 2030 ( poprawa efektywności energetycznej, OZE) i wskazał, że państwa członkowskie skłonne są poprzeć pomysł unii energetycznej, ale mają też swoje postulaty.

- Inne państwa członkowskie skłonne są poprzeć tę agendę , ale nalegają, aby dodać do niej jeden element i jest to wymiar zmian klimatycznych. Jako że jest 28 państw, z których każde ma inne oceny i priorytety polityczne to żądanie musi być uwzględnione na poważnie – ocenił Delbeke.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: J. Delbeke, KE: powinniśmy ruszać z pakietem 2030

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!