PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Schmid, Tauron: gaz lepszy niż węgiel jako paliwo dla nowych bloków energetycznych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-03-2011 11:04
J. Schmid, Tauron: gaz lepszy niż węgiel jako paliwo dla nowych bloków energetycznych

Za wyborem gazu ziemnego przemawia m.in. krótszy - w porównaniu z węglem - czas budowy bloku, bardziej efektywny model biznesowy oraz polityka klimatyczna UE - mówi Joanna Schmid, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia.

Przygotowywana jest aktualizacja strategii działalności Grupy Tauron. Jakie będą jej najważniejsze elementy?
- Mając na uwadze dynamikę zmian, które nastąpiły w 2010 roku, rozpoczęliśmy przegląd strategii korporacyjnej w zakresie przyjętych celów w każdym z obszarów biznesowych, tj. w wydobycia, wytwarzania, dystrybucji, sprzedaży, a także OZE i ciepła.

Kluczowym kierunkiem będzie koncentracja na efektywnym wzroście w każdym z obszarów, a w szczególności w obszarze wytwarzania, oraz dywersyfikacja portfela wytwarzania, która jest odpowiedzią na trendy rynkowe promujące rozwój energetyki niskoemisyjnej w Polsce i Europie.

Analizujemy możliwości wprowadzenia alternatywnych paliw – głównie gazu - kierując się możliwymi korzyściami biznesowymi – niższymi kosztami i czasem budowy jednostek. Największym obecnie realizowanym przedsięwzięciem z wykorzystaniem tego paliwa jest budowa największej w Polsce elektrociepłowni gazowej, o mocy 400 MWe i 240 MWt, zlokalizowanej na terenie Elektrowni Stalowa Wola (z Grupy Tauron). Projekt realizowany jest wspólnie przez Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Węgiel kamienny - ze względu na nasze położenie geograficzne i bezpieczeństwo dostaw - pozostanie podstawowym paliwem w Grupie. Dzięki nowoczesnym technologiom potrafimy go wykorzystywać efektywnie i ekologicznie, doskonałym przykładem może być blok 460 MW w Elektrowni Łagisza, którego sprawność wynosi 45 proc., podczas gdy sprawność większości obecnie eksploatowanych w kraju bloków kształtuje się poniżej 40 proc. Jednocześnie blok ten charakteryzuje się znacznie niższą emisyjnością dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji.

Czy blok gazowy powstanie także w Elektrowni Blachownia?

- Zespoły robocze złożone z przedstawicieli Taurona, spółki wytwórczej z naszej Grupy - Południowego Koncernu Energetycznego oraz KGHM Polska Miedź pracują nad projektem. Prowadzona jest analiza wariantowa dotycząca rodzaju wykorzystywanego paliwa. Rozważamy możliwość opalania bloku gazem, ponieważ obecnie wiele przemawia za wyborem tego paliwa, m.in. krótszy w porównaniu z węglem czas budowy jednostki, bardziej efektywny model biznesowy oraz polityka klimatyczna UE. Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, jednak analizy dotyczące optymalnego wariantu technicznego i biznesowego budowy bloku energetycznego w Elektrowni Blachownia są zaawansowane i już niebawem wybierzemy ostateczny model.

Czy blok gazowy powstanie także w EC Katowice?

- Zgodnie z zapisami naszej strategii korporacyjnej na terenie Elektrociepłowni Katowice ma powstać blok opalany gazem ziemnym o mocy 135 MWe i 87 MWt wytwarzający w kogeneracji energię elektryczną i ciepło. Celem tej inwestycji jest zastąpienie istniejących kotłów wodnych - które nie będą spełniały wymogów w zakresie ochrony środowiska po 2015 roku - wysokosprawnym blokiem energetycznym. Dodatkowo, istniejący blok w EC Katowice zostanie dostosowany do współspalania biomasy.

Rozmawiał: Dariusz CiepielaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP