J. Szymczak, IGCP: spada średnie zużycie ciepła

J. Szymczak, IGCP: spada średnie zużycie ciepła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, iż średnie zużycie ciepła systemowego na mieszkanie, na przestrzeni kilku ostatnich lat, faktycznie zmniejszyło się o kilkanaście procent. Spadek ten spowodowany jest rozważniejszym zużyciem ciepła przez konsumenta, wzrostem efektywności branży ciepłowniczej, a także upowszechnianiem procesów termomodernizacji budynków.

Obecnie średnie zużycie ciepła na na mieszkanie wynosi 31,2 GJ/rok (do obliczeń przyjęto wartość 62,7 m2 - średniej powierzchni mieszkania w mieście, według danych GUS zawartych w „Mały rocznik statystyczny Polski 2011”).

Polacy nauczyli się oszczędzać

Powszechnie przyjmuje się, iż powodem oszczędniejszego zużycia ciepła przez konsumenta są wzrastające ceny ciepła systemowego. Jednakże jak wynika z danych URE, wzrost cen w ostatnich latach nie był aż tak drastyczny i generalnie mieści się w granicach inflacji.

Zatem oszczędniejszego wykorzystania ciepła przez Polaków możemy upatrywać także w większej świadomości polskiego społeczeństwa w kwestii zachowań proekologicznych, jak i znajomości sposobów ograniczenia zużycia ciepła systemowego. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, wspólnie z dostawcami ciepła systemowego, od kilku lat prowadzi działania edukacyjne, których celem jest zmiana złych nawyków konsumenckich w korzystaniu z ciepła i ciepłej wody.

Dostawcy ciepła systemowego poprawiają efektywność

Ciepłownictwo Polskie z roku na rok w znaczący sposób poprawia efektywność cieplną. Branża wciąż dysponuje znacznym potencjałem w zakresie budowy układów kogeneracyjnych w miejsce dotychczas działających ciepłowni. W chwili obecnej ok. 60% ciepła systemowego wytwarzane jest w układach kogeneracyjnych, pozostałe 40%, czyli 165 000 TJ/rok może być w przyszłości w odpowiedniej części także wytwarzane w skojarzeniu. Stworzenie odpowiednich ram prawnych i bodźców finansowych, powinno zlikwidować barierę braku zainteresowania zmianą technologii wytwarzania ciepła w kilkuset istniejących ciepłowniach, szczególnie tam gdzie urządzenia wytwórcze uległy dekapitalizacji. Szacuje się, że moc elektryczna, jaka mogłaby być tą drogą wprowadzona do systemu elektroenergetycznego to 2 do 3 tys. MW.

Dostawcy ciepła systemowego dla poprawy efektywności cieplnej, systematycznie inwestują nie tylko w źródła ciepła, ale także w infrastrukturę sieciową. Obecnie już ponad 50% polskiej sieci ciepłowniczej wykonana jest w nowoczesnej technologii tzw. rur preizolowanych. Co istotniejsze dostawcy ciepła nadal deklarują intensywną pracę nad poprawą sprawności przesyłu. Tylko do końca 2013 największe firmy ciepłownicze w Polsce zadeklarowały inwestycje w poprawę infrastruktury liniowej na łączną kwotę ponad 1,5 mld zł (według danych z IX Programu Infrastruktura i Środowisko). Planowane inwestycje mają służyć dalszemu polepszaniu infrastruktury liniowej.

Termomodernizacja budownictwa

Biorąc pod uwagę obecny stan polskiego budownictwa mieszkaniowego, szacuje się, iż średni wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło w naszych budynkach wynosi 170 [kWh/m2], podczas gdy w krajach UE, będących w tej samej strefie klimatycznej, wskaźnik ten jest ok. 2,5 raza mniejszy. Zatem istnieje konieczność dalszego przeprowadzania procesów termomodernizacyjnych polskiego budownictwa i świadomi jesteśmy tego, iż efekty zmian będą nadal redukować zapotrzebowanie na ciepło systemowe. Proces ten jest jak najbardziej naturalny i godny wspierania. Jesteśmy za racjonalnym wykorzystywaniem ciepła, a nie za jego marnotrawieniem. Należy także pamiętać, że przygotowywane unijne rozwiązania w zakresie energooszczędnego budownictwa (tzw. budownictwa pasywnego, czy wręcz zero energetycznego) będą wymagały zwiększania efektywności, również w zakresie korzystania z ciepła.

Podsumowując, zmniejszanie się średniego zużycia ciepła systemowego nie oznacza, że branżę w Polsce czeka regres. Dostawcy ciepła systemowego oprócz możliwości pozyskiwania nowych odbiorców (tam gdzie to oczywiście możliwe), mogą także zaproponować szerszy zakres świadczonych usług. Już obecnie obowiązująca dyrektywa w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych oraz uchylająca dyrektywę Rady 93/76/EWG, która podkreśla potrzebę świadczenia przez przedsiębiorstwa tzw. usług energetycznych. Zatem oprócz klasycznej działalności polegającej na wytwarzaniu i dostarczaniu ciepła, przed firmami ciepłowniczymi otwierają się nowe możliwości biznesowe, polegające na zapewnieniu komfortu termicznego w pomieszczeniach z uwzględnieniem ciepłej wody, a w przyszłości także na zapewnieniu chłodu systemowego. Pierwsze efekty takiego podejście do klienta już są widoczne. Przykładem może być chociażby najnowsza usługa, jaką jest możliwość dostarczania ciepła systemowego przez cały rok, eliminując tym samym pojęcie sezonu grzewczego. To ciekawa propozycja, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się tegorocznemu latu, które było zdecydowanie chłodniejsze, niż te w poprzednich latach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: J. Szymczak, IGCP: spada średnie zużycie ciepła

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!