XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak Francja uwalnia rynek prądu

Jak Francja uwalnia rynek prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuzi zaczęli liberalizować rynek energii elektrycznej w tym samym czasie co Polska, ale idzie im lepiej niż Polsce.

Francja także nie należy do europejskich czempionów rynku energii - otworzyła swój rynek w tym samym czasie co Polska, 1 lipca 2007 r. Niemcy, Wielka Brytania czy kraje skandynawskie zrobiły to znacznie wcześniej. Ale porównanie Francji i Polski wypada raczej na korzyść tej pierwszej, choć 86 proc. energii elektrycznej wytwarza kontrolowany państwo potentat Electricite de France, który sprzedaje ją także konsumentom - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Podobnie jak Polska Francja najpierw umożliwiła zmianę dostawcy firmom. Od 2006 r. już niemal 7 proc. firm zmieniło dostawcę energii, gdy w Polsce od 2005 r. zrobiło to zaledwie kilkadziesiąt przedsiębiorstw.

- Ceny oferowane przez alternatywnych dostawców Suez, Poweo czy Direct Energie są nieco wyższe, ale firmy oferują rozmaite usługi w pakiecie, np. związane z oszczędnością energii - mówi "Gazecie" wysoki urzędnik Komisji Regulacji Energetyki (CRE) , która nadzoruje rynek.

W Polsce sprzedawcy energii dotąd nie zdołali się dogadać w sprawie faktur. Klient, który zmieni dostawcę prądu, będzie dostawał dwie faktury - jedną od nowego dostawcy, drugą od dystrybutora prądu, czyli specjalnej spółki-córki wyodrębnionej przez każdego dostawcę.

Zdaniem fachowców taka procedura bardzo utrudni otwarcie rynku - wszelkie komplikacje zniechęcają klientów do zmiany dostawcy. Ale być może o to chodzi niektórym zakładom energetycznym, które bardziej zainteresowane są obroną dotychczasowego stanu posiadania niż zdobywaniem nowych rynków - wyjaśnia "GW".

Francuskim operatorom energetycznym bardzo szybko udało się uzgodnić między sobą, że klient będzie dostawał jedną fakturę. - Nie musieliśmy nawet interweniować w tej sprawie, zrobiły to same firmy - mówi "Gazecie" urzędnik CRE. - Myślę, że sytuacja taka jak w Polsce zostałaby przez nas potraktowana jak dyskryminacja.

Na razie jednak żadna z firm działających w Polsce nie poskarżyła się na utrudnienia Urzędowi Regulacji Energetyki ani Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przebąkiwał o tym tylko Vattenfall, ale dotąd się nie zdecydował.

Jak podaje dziennik Francja ma za to inny problem - zatwierdzane przez rząd taryfy cen kontrolowanych przez państwo potentatów Gaz de France i Electricite de France. Tylko te dwie firmy sprzedają prąd po "nierynkowych" niższych cenach, które rosną co roku wyłącznie o wskaźnik inflacji. Prawdopodobnie i te taryfy wkrótce znikną - Komisja Europejska uważa je za niezgodne z prawem UE i wszczęła przeciw Francji procedurę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak Francja uwalnia rynek prądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!