Jak Litwa gra Nord Streamem o energię

Jak Litwa gra Nord Streamem o energię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litewscy politycy mogą zrezygnować z bojkotu rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Wycofanie sprzeciwu Wilna mogłoby pomóc w przedłużeniu funkcjonowania elektrowni atomowej w Ignalinie lub uzyskaniu dodatkowych surowców z Rosji - pisze "Rzeczpospolita".

W 2009 roku Litwa może odczuć poważne braki energii. Do tego czasu, zgodnie z umową, musi bowiem wyłączyć swoją elektrownię atomową w Ignalinie, co oznacza konieczność importowania energii i nawet dwukrotny wzrost jej cen - donosi gazeta.

Jak nieoficjalnie poinformował "Rzeczpospolitą" litewski urzędnik państwowy, aby uniknąć kryzysu ekonomicznego na Litwie, jednym z pomysłów może być wycofanie jej sprzeciwu wobec niemiecko- rosyjskiego gazociągu Nord Stream, omijającego państwa bałtyckie i Polskę. W zamian za wycofanie sprzeciwu, Litwa chciałaby dostać od władz w Berlinie wsparcie w walce o przedłużenie funkcjonowania elektrowni w Ignalinie. Sprawa prawdopodobnie zostanie poruszona podczas wizyty niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Wilnie pod koniec sierpnia.

Litewski minister gospodarki Vytas Navickas nie chciał komentować, na ile realna jest taka umowa między Berlinem a Wilnem.

Litwini podkreślają jednak, że jeśli nie uda się przedłużyć funkcjonowania ignalińskiej elektrowni atomowej, ich kraj stanie się całkowicie zależny od Rosji.

Zdaniem rozmówców "Rzeczpospolitej", Polska nie ma już w Unii Europejskiej opinii głównego przeciwnika inwestycji konsorcjum Nord Stream. To oznacza, że Litwie będzie o wiele łatwiej zrezygnować z dotychczasowego sprzeciwu - donosi "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak Litwa gra Nord Streamem o energię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!