Jak przyszłość energetyki i górnictwa widzą politycy?

Jak przyszłość energetyki i górnictwa widzą politycy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przypominamy poglądy głównych partii politycznych na kwestie związane z energetyką i górnictwem, które dla portalu wnp.pl zaprezentowali przedstawiciele tych ugrupowań.

Platforma Obywatelska. Andrzej Czerwiński, wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Ochrona klimatu leży zarówno w interesie całej Unii Europejskiej, jak i świata. Jeżeli zdecydowaliśmy się na członkostwo w UE, to musimy respektować wypracowane przez nią postanowienia. Jednak w przypadku limitów emisji CO2 powinniśmy położyć nacisk na współtworzenie prawa na unijnym forum, aby specyficzne polskie warunki przekuwać na dyrektywy. Mamy dużo do zrobienia w temacie pozycji węgla. Przez ostatnią zawieruchę dotyczącą energetyki atomowej możemy liczyć na współpracę w tej sprawie m.in. z Wielką Brytanią czy Niemcami.

Przyszłość węgla
- Węgiel musi być konkurencyjny. Przykłady Bogdanki i JSW pokazują, że w polskim górnictwie pracują mądrzy ludzie, którzy potrafią dostosować się do rynku. Dlatego należy kontynuować prywatyzację spółek węglowych. Warto też zastanowić się, czy nie wstrzymać się z wydobyciem węgla z mało opłacalnych i niebezpiecznych pokładów do momentu rozwoju technologii podziemnego zgazowania.

Energetyka atomowa
- Nie ma odwrotu od obecnych planów związanych z budową energetyki atomowej w Polsce. Oczywiście będzie musiała zostać przeprowadzona na ten temat dyskusja publiczna. Jesteśmy w pewien sposób nawet uprzywilejowani w stosunku do państw, które już mają atom, ponieważ możemy postawić na najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze technologie jądrowe.


Prawo i Sprawiedliwość: Beata Szydło, wiceprzewodnicząca komisji finansów publicznych

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Dla rządu priorytetem powinna być renegocjacja pakietu klimatycznego. Uważamy, że można tutaj liczyć na współpracę z innymi krajami Unii Europejskiej, które znajdują się w podobnej sytuacji, m.in Czechami, Rumunią, Węgrami czy Słowacją. Premier polskiego rządu powinien wyjść z propozycją takiej współpracy. Do tego celu należy wykorzystać też naszą prezydencję w UE. Polska jest liderem tej części Europy i może nadawać ton w dyskusji dotyczącej limitów emisji CO2.

Przyszłość węgla
- Jeszcze przez następne 20-30 lat polska energetyka będzie opierać się na węglu. Dlatego należy chronić polski węgiel chociażby poprzez walkę o zmianę pakietu klimatycznego. Górnictwo potrzebuje również inwestycji. Środki, które są na nie potrzebne, mogą pochodzić z dalszego upubliczniania spółek węglowych. Jednak ich pakiety kontrolne nadal powinny pozostać w rękach Skarbu Państwa.

Energetyka atomowa
- Energetyka atomowa, spełniająca warunki bezpieczeństwa, powinna być budowana w Polsce. Trzeba patrzeć w przyszłość, mając na uwadze potrzeby polskiej energetyki w kolejnych dziesięcioleciach. Posiadanie energetyki jądrowej daje państwu również możliwości rozwoju naukowego.


Sojusz Lewicy Demokratycznej: Stanisław Stec, członek komisji finansów publicznych

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Czekamy na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. wysokości limitów CO2. Mamy nadzieję, że Trybunał poprze stanowisko Polski. Możliwe, że polski rząd mógł wcześniej bardziej starać się o przekonanie Komisji Europejskiej do naszego stanowiska. Powinniśmy też lobbować w tej kwestii wśród innych państw UE, które mają podobny problem. Wśród głównych gospodarek świata tylko UE zdecydowała się na tak drastyczne rozwiązania, które mogą uderzyć w jej słabszych członków.

Przyszłość węgla
- Powinniśmy walczyć o węgiel, który jest naszym dobrem narodowym. Polski węgiel powinien służyć polskim elektrowniom i nie powinniśmy sprowadzać węgla z importu. Państwo nie może ze względów budżetowych angażować się we wsparcie inwestycji w górnictwie. Dlatego spółki węglowe powinny prowadzić inwestycje przy wsparciu kredytów bankowych.

Energetyka atomowa
- Chcielibyśmy zapytać w referendum polskie społeczeństwo o zdanie na temat energetyki atomowej. Niemniej trudno szukać alternatywy dla energii jądrowej. Wydarzenia w Japonii wywołały zaniepokojenie w społeczeństwie. Jednak energia z atomu jest czysta, a w Polsce nie ma warunków do rozwoju energetyki odnawialnej na dużą skalę. Nie możemy sobie pozwolić na to, że zabraknie nam prądu i będziemy musieli go importować.


Polskie Stronnictwo Ludowe: Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Kryzys gospodarczy zmienia logikę potrzebnych i niezbędnych działań u naszych partnerów w Parlamencie i Komisji Europejskiej. Warto apelować o realizm i polityczno-społeczne podejście do rozwiązań przyjętych w okresie stabilnych warunków makroekonomicznych. Europa nie może w rywalizacji światowej stać się obszarem poprzemysłowym. Pakiet klimatyczny z niebywałą siłą przyśpiesza proces wyprowadzania się produkcji przemysłowej z naszego kontynentu. Na chwilę obecną musimy m.in. chronić sektory najbardziej wrażliwe na „carbon leakage” oraz postawić na efektywność energetyczną. Należy również zabiegać o stworzenie jednolitego rynku energii w Europie; dzięki konkurencji nastąpi poprawa warunków dla odbiorców.

Przyszłość węgla
- Węgiel ma i będzie miał przyszłość i nie zmieni tego do końca także gaz łupkowy, z którym na razie wiążemy zbyt duże nadzieje na gospodarcze eldorado. Rola węgla będzie rosła szczególnie po zainstalowaniu nowych technologii, gdy coraz mniejsza będzie jego rola jako surowca energetyczny, a większa jako produktu dla chemii. W przyszłości nieuchronnie będą rosły koszty transportu, a zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw surowców będzie kreowało dodatkowe koszty. To oznacza, że węgiel produkowany w Polsce, czy szerzej w Europie Środkowej, nie będzie tracił na znaczeniu.

Energetyka atomowa
- Po doświadczeniach Japonii oraz decyzji Niemiec o stopniowej rezygnacji z energetyki atomowej, wrócimy wkrótce jeszcze raz do tych pytań w wielkiej społecznej i politycznej debacie.
Jednak w perspektywie chociażby 2015 r., gdy może grozić nam deficyt mocy, nie wystarczy stwierdzenie, że Polska powinna dążyć do gospodarki postindustrialnej, przez którą należy rozumieć gospodarkę innowacyjną, opartą na niskoemisyjnych technologiach oraz małych i rozproszonych źródłach energii.


Polska Jest Najważniejsza: Paweł Poncyliusz, członek sejmowej komisji spraw zagranicznych

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Planowana redukcja emisji CO2 jest dla polskiej gospodarki zabójcza. Nie należy się łudzić, że jest możliwe całkowite odwrócenie polityki klimatycznej UE. Możemy jedynie próbować ograniczać pomysły jeszcze większego wyśrubowania norm emisji CO2. Jednocześnie polska gospodarka musi przystosować się do nowych realiów, czyli polepszyć swoją efektywność energetyczną oraz przygotować systemowy program budowy mocy w energetyce, które będą oparte o spalanie gazu oraz odnawialne źródła energii.

Przyszłość węgla
- Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie przestawić się węgla na inne źródła energii. Musimy jednak zdawać sobie z tego sprawę, że węgiel będzie coraz bardziej redukowany w miksie energetycznym. Dlatego z naszego punktu widzenia jest korzystne, aby dokonywać prywatyzacji spółek węglowych, gdyż prywatny właściciel jest w stanie optymalizować ich działanie.

Energetyka atomowa
- Plany budowy energetyki atomowej w Polsce powinny być kontynuowane - co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Choć trzeba powiedzieć, że wciąż jesteśmy w fazie planów, a nie realizacji. Energetyka atomowa nie rozwiąże problemów z prognozowanym deficytem mocy w 2015 r. Z dzisiejszej perspektywy można szacować, że pierwszy prąd z polskiej elektrowni atomowej popłynie do sieci w 2022 lub 2023 r.


Ruch Palikota: ekspert partii, dr Krzysztof Iszkowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Jesteśmy zwolennikami jak najściślejszej integracji europejskiej, bo jest ona korzystna dla Polski. Ma ona jednak swoje koszty i jednym z nich jest właśnie polityka klimatyczna, która może być problemem dla ważnych sektorów polskiej gospodarki. Głównym wyzwaniem jest carbon leakage, czyli przenoszenie produkcji przemysłowej do krajów nie objętych europejską polityką klimatyczną. Żeby przeciwstawić się temu zjawisku trzeba dążyć do rozszerzania tej polityki na kraje, do których produkcja może uciec, a więc przede wszystkim na Ukrainę i Białoruś. Ich przystąpienie do unijnego schematu redukcji emisji CO2 - który już teraz obejmuje kraje spoza Unii - byłoby mocnym dowodem, że rzeczywiście dążą do członkostwa w UE. Przynajmniej w przypadku Ukrainy można tu liczyć na silną polityczną motywację, rozbudzaną od wielu lat przez kolejne polskie rządy.

Przyszłość węgla
- Węgiel trzeba wykorzystywać, ale w bardziej nowoczesny sposób. Konieczny jest rozwój niskoemisyjnych technologii węglowych oraz modernizacji istniejących instalacji. Sektor węglowy powinien podlegać dalszej prywatyzacji.

Energetyka atomowa
- Kwestia energetyki atomowej nie może być zamykana mimo negatywnych wydarzeń w Japonii. Główny wniosek, jaki można z nich wyciągnąć jest taki, że nie można na niej oszczędzać. Polskie elektrownie jądrowe, jeśli powstaną, muszą być ultranowoczesne i ultra bezpieczne. Trzeba również wychodzić naprzeciw unijnym inicjatywom energetycznym, jak chociażby OZE.


Polska Partia Pracy - Sierpień 80: przewodniczący partii Bogusław Ziętek

Polityka klimatyczna UE a gospodarka

- Polska gospodarka jest uzależniona od energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego i brunatnego. To oznacza, że wprowadzenie pakietu klimatycznego uderzy w nas w sposób niezwykle dotkliwy. W tej sprawie poprzednie rządy dopuściły się zaniedbań. Trzeba pamiętać, że w wyniku restrukturyzacji polska gospodarka w bardzo istotny sposób ograniczyła już emisję gazów cieplarnianych. W tej chwili przyjęcie pakietu klimatycznego przez Polskę oznacza likwidację wielu zakładów pracy, a także olbrzymi wzrost cen energii elektrycznej, ciepła, a także znaczący wzrost kosztów produkcji towarów, przy których wytwarzaniu zużywa się dużych ilości energii. W tej sprawie trzeba interweniować na forum Unii Europejskiej, bo tam zapadają decyzje w tej sprawie. Jest to rolą rządu i polskich parlamentarzystów z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem na czele.

Przyszłość węgla
- Od szeregu lat przedstawiamy programy rozwojowe dla polskiego węgla. Nasze racje udowadnia sytuacja rynkowa. Zapotrzebowanie na węgiel rośnie, a polskie kopalnie nie są w stanie wydobyć go w dostatecznej ilości. Cieszy nas stanowisko w tej sprawie nowej prezes Kompanii Węglowej Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, która zamierza zwiększać produkcję węgla.

Energetyka atomowa
- Jesteśmy przeciwnikami budowy w Polsce elektrowni atomowej. Jej koszty są ogromne. Nie stać nas na tego typu inwestycje. Możemy za to produkować czystą energię z węgla, dając ludziom pracę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak przyszłość energetyki i górnictwa widzą politycy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!