XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak szanować klimat, szanując przy tym przemysł

Jak szanować klimat, szanując przy tym przemysł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska posiada już wizję poszanowania klimatu, musi mieć także wizję poszanowania przemysłu. Niedawny kryzys był mniej odczuwalny w tych krajach, gdzie udział przemysłu był większy niż w krajach, gdzie rola przemysłu była mniejsza - to główne konkluzje debaty "Przemysł w Europie. Reindustrializacja - od wizji po strategię. Energia w Europie, energia na świecie" jaka odbyła się pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki przypomniał, że nie ma konkurencyjnej gospodarki bez konkurencyjności przemysłu. Przekonywał, że udało się zmienić myślenie Unii Europejskiej o energii i miksie energetycznym. Doprowadziła do tego m.in. koalicja państw Europy środkowo-wschodniej.

Wskazywał, że świat wbrew temu co mówi UE, stawia na rozwój energetyki węglowej, co potwierdzają m.in. prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Zapowiedział, że Polska zamierza nie tylko chronić te miejsca pracy w przemyśle, które już istnieją, ale zamierza zwiększyć ich ilość tak, aby przemysł był odpowiedzialny za tworzenie 25 proc. polskiego PKB. W całej UE przemysł odpowiada obecnie tylko za tworzenie tylko ok. 15 proc. PKB.

Uczestnicy debaty podkreślali, że polityka przemysłowa UE powinna mieć pragmatyczne i racjonalne podstawy. Zapewniano, że bezpieczeństwo energetyczne kosztuje, ale jego brak kosztuje jeszcze więcej.

Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego ocenił, że jednym z kół zamachowych polskiego przemysłu może być przemysł zbrojeniowy.

W trakcie debaty podkreślano, że przemysł w państwach UE potrzebuje wyrównanych szans z przemysłami innych krajów, aby móc pozostać konkurencyjnym w skali globalnej.

- Przemysł energochłonny potrzebuje taniej i konkurencyjnej energii - a tego nam dziś w Europie brakuje. Tania energia to jedyny sposób wyjścia z obecnej trudnej sytuacji gospodarczej w UE - przekonywał Surojit Ghosh, country manager ArcelorMittal Poland.

Zapewniał, że nie ma obecnie technologii pozwalających, przy rozsądnych zasadach ekonomicznych, na spełnienie proponowanych przez KE wymagań dot. redukcji emisji CO2.

Jaroslav Neverovič , minister ds. energii Litwy, podkreślił, że Litwa popiera pomysł polskiego rządu stworzenia realnej unii energetycznej w UE.

- Za tydzień na spotkaniu w Atenach poprzemy ten pomysł - zapowiedział Jaroslav Neverovič .

W jego opinii dobrym pomysłem na wzmocnienie przemysłu państw Europy środkowej jest stworzenie katalogu problemów z którymi ten przemysł się boryka i rozpoczęcie negocjacji z instytucjami unijnymi aby je rozwiązać.

Ważnym aspektem jest także równe traktowanie przedsiębiorstw z państw z poza UE.

- Podmioty rosyjskie funkcjonują na wolnym rynku energii w UE, ale podmioty z UE nie mogą operować na rosyjskim rynku energii - przypominał Jaroslav Neverovič .
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak szanować klimat, szanując przy tym przemysł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!