Jaka przyszłość czeka rekordową w tym roku energię wiatrową?

Jaka przyszłość czeka rekordową w tym roku energię wiatrową?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyka wiatrowa pobije w tym roku rekord wzrostu, ale nie wszyscy eksperci z optymizmem patrzą w przyszłość - donosi "Puls Biznesu".

Jak wynika z raportu Grant Thornton Frąckowiak, inwestycje w farmy wiatrowe w 2011 r. sięgną 3 mld zł. Pozwoli to na zwiększenie mocy produkcyjnych o 450 MW. Ministerstwo Gospodarki zakłada przyrost na takim poziomie aż do 2020 r.

O ile w pierwszym półroczu produkcja całej energii elektrycznej zwiększyła się o 5,3 proc. rok do roku, a produkcja ze źródeł odnawialnych rosła o 13,6 proc, o tyle liczba terawatogodzin wytworzonych z wiatru wzrosła aż o 70,2 proc. Jednak mimo wysokich wskaźników rozwoju rynku, Polska pod względem mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych zajmowała na koniec 2010 r. 12 miejsce na 27 krajów UE.

"To dopiero początek rynku energii wiatrowej w Polsce" - uważa Michał Ćwil, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej. "Potrzeba stabilnego wsparcia na różnym poziomie i dla wszystkich źródeł, przewidywalnego w perspektywie 20 lat od oddania jednostki do użytku. Dziś nie wiadomo co będzie po 2017 r." - podkreśla.

Podobnie uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. "Przyszłość energetyki wiatrowej już w 2013 r. stoi pod znakiem zapytania. Problemem jest ryzyko regulacyjne i niepewność co do nowych ustawowych rozwiązań oraz rosnące koszty przyłączania do sieci nowych, większych farm. Brak również widoków na dalsze wsparcie w postaci dotacji, a ceny energii trudno przewidzieć" - wylicza Wiśniewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!