PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaka przyszłość energetyki w Polsce? Oto nowe impulsy w sektorze energii

Autor: Wnp.pl (OFF)
06-10-2017 13:45

Z okazji Kongresu Nowego Przemysłu przygotowaliśmy dla was raport o nowych impulsach w sektorze energii. Nowe Trendy kształtujące obraz polskiej energetyki to współczesne nam, złożone zjawiska - transformacja energetyczna odbywa się na naszych oczach. Czekać i obserwować? Reagować, kiedy to konieczne? Szukać własnych dróg czy może wyprzedzać to, co nieuchronne? Od tego, jak dziś i jutro zachowamy się wobec dynamicznych zmian w świecie energii, zależy przyszłość całej polskiej gospodarki.


Bardzo ważnym megatrendem, wymienianym zgodnie w każdej rozmowie na temat energetycznych megatrendów, jest spadek kosztów związanych z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych; chodzi tu głównie o energetykę wiatrową i fotowoltaikę, czyli OZE o niemal zerowych kosztach zmiennych.

Technologie produkcji energii z OZE rozwijają się w tempie, którego wielu fachowców nie było w stanie przewidzieć. Doniesienia o nowych rekordach cenowych, czyli skokowej niekiedy poprawie efektywności wykorzystania źródeł odnawialnych, muszą skłaniać do wyciągania wniosków. I to szybko…

Czy nam się to podoba, czy nie, spadek kosztów pozyskania energii z OZE będzie wywierał presję technologiczną na zmiany w systemach energetycznych. Powoli spinają się w Polsce biznesowo tzw. projekty hybrydowe, które dzięki połączeniu efektywności energetycznej i instalacji OZE – głównie PV – mogą już funkcjonować bez wsparcia.

Mniejsza kapitałochłonność inwestycji oznacza stopniowe upowszechnienie dostępu do źródeł taniej, bezemisyjnej, bezodpadowej i bezpiecznej energii – dostarczanej do odbiorcy często z pominięciem scentralizowanego systemu jej dystrybucji.

Ma to oczywisty wpływ na rozwój sektora energetyki obywatelskiej oraz kształtowanie świadomego prosumenta, z wszystkimi tego zjawiska konsekwencjami – społecznymi, gospodarczymi i technicznymi.

Mniej więcej dekadę temu turbiny instalowane w Polsce były w stanie produkować energię przy prędkości wiatru w przedziale 10-15 m/s, a obecnie standardem jest przedział 3-25 m/s. Zauważalnym już teraz trendem jest szybki wzrost efektywności energetyki wiatrowej. Moc pojedynczych turbin lądowych sięga 3 MW, podczas gdy kilka lat temu było to np. 1,5 MW. Powszechne i mocne jest natomiast przekonanie, że w fotowoltaice jesteśmy dopiero przed skokową poprawą efektywności.

Technologie wykorzystujące energię słoneczną wzmacniać będą znaczenie energetyki rozproszonej, zwłaszcza fotowoltaiki, której popularność w gospodarstwach jednorodzinnych już rośnie. Instalacji solarnych przybywa też w instytucjach publicznych oraz w przedsiębiorstwach.

Inwestycje wiatrowe to ten rodzaj OZE, który odczuwa szczególną presję niekorzystnych regulacji. Mamy do czynienia z zatrzymaniem inwestycji i rewizjami strategii spółek. W dłuższej perspektywie, jaką przyjmujemy w tym raportowym przeglądzie, można ten stan rzeczy traktować jako przejściową dekoniunkturę, a bardziej nawet okazję do zweryfikowania zarówno praktyk inwestycyjnych, jak i strategii dla tej części polskich OZE.

Docelowa generacja wiatrowa to w Polsce – według różnych źródeł – nawet 25 GW, a w wietrze na morzu – 9 GW. Projekty morskich farm mogą zapewnić, o czym przekonują zainteresowani takimi inwestycjami, znaczący udział energetyki nieemisyjnej w miksie energetycznym w roku 2030.

Rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku ma przyczynić się do realizacji projektów morskich połączeń transgranicznych, co z kolei pomoże spełnić wymogi dotyczące przepustowości międzynarodowych połączeń energetycznych.

W krajach UE wykorzystanie biomasy szacuje się na ok. 20 proc. – w Polsce na ok. 7 proc. i jest ono wynikiem przede wszystkim spalania materii stałej – tzw. biomasy agro i leśnej. W tej dziedzinie regulacje idą jednak wbrew wykorzystaniu biomasy w wielkich instalacjach.

Tak zwany Pakiet zimowy ma stopniowo eliminować biomasę; Komisja Europejska zaproponowała, by po 2020 roku utrzymać wsparcie tylko dla produkcji energii elektrycznej z biomasy stosowanej w wysokosprawnej kogeneracji, a więc wykluczyć wsparcie dla współspalania, czy nawet dla dedykowanych instalacji biomasowych produkujących energię elektryczną. W tym kontekście trudno dziś mówić o biomasie jako „polskiej specjalności” w dziedzinie OZE.

Wciąż ważnym, posiadającym potencjał segmentem energetyki pozostaną instalacje do spalania odpadów komunalnych. Choć poziom recyklingu będzie wzrastał, to jednak pewną część odpadów trzeba będzie przetwarzać termicznie, pozyskując w ten sposób energię i ciepło. To specyficzne źródło energii odnawialnej wykorzystywane więc będzie w zgodzie z interesami miast i mieszkańców, energetyki i środowiska.

Efektywność inwestycji w OZE jest i pozostanie ściśle związana z modelem rynku energii, profilami jej zużycia i standardami zachowań odbiorców. Nie można przy tym pomijać decydującej wciąż roli regulacji. Przypadek niemieckiej Energiewende oraz polski odwrót od energetyki wiatrowej to skrajne przykłady tego, w jaki sposób regulacje (na szczeblu unijnym i krajowym) mogą wzmacniać czy osłabiać rozwój niektórych OZE.

Czy rola regulacji będzie maleć wraz ze wzrostem efektywności technologii odnawialnych? Zapewne. Ale jeszcze przez pewien czas w tym silnie regulowanym segmencie kluczowa z punktu widzenia inwestorów, mających przecież w praktyce realizować ten trend, pozostanie stabilność zasad i mechanizmów wsparcia.

Cel OZE i cel redukcji CO2 w UE na rok 2030 zostały w miarę precyzyjnie określone. Jak je przełożyć na cele krajowe, pozostaje kwestią do pewnego stopnia otwartą i zależną od kierunku krajowych regulacji. Tak czy inaczej nadrzędna tendencja dotycząca wzrostu znaczenia i dostępności źródeł odnawialnych pozostanie jednym z motorów przemian w energetyce.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 171 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

714 666 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP