Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaki jest aktualny harmonogram budowy elektrowni atomowej w Polsce?

Autor: wnp.pl (ICh)
24-07-2015 14:52
Jaki jest aktualny harmonogram budowy elektrowni atomowej w Polsce?

Ostatnio daty planowanego przez PGE uruchomienia elektrowni jądrowej zaczynają się mnożyć. Dobrze byłoby, gdyby spółka przedstawiła opinii publicznej aktualny harmonogram inwestycji.

Fot. Fotolia

Greenpeace poinformował że dotarł do najnowszego harmonogramu prac spółki PGE EJ 1, z którego wynika, że pierwsza elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć prace dopiero w 2031 r. PGE EJ 1 twierdzi, że dokument, na który powołuje się Greenpeace nie został nigdy zatwierdzony przez organy korporacyjne spółki i zapowiada, że w ciągu najbliższych dni zamierza przedstawić opinii publicznej aktualny harmonogram inwestycji.

Greenpeace poinformował dzisiaj, że dotarł do najnowszego harmonogramu prac spółki PGE EJ 1 , powołanej do budowy elektrowni jądrowej w Polsce i że według datowanego na 15 maja br. dokumentu pierwsza elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć prace dopiero w 2031 r.
Greenpeace wskazał m.in., że jest to sprzeczne z informacjami podawanymi dotychczas do publicznej wiadomości i przypomniał, że pierwotnie zakładano, że pierwsza elektrownia powstanie już w 2019 roku, a zatem ,że ujawniony dokument pokazuje, iż projekt opóźniony jest już o 12 lat względem pierwotnych założeń.

- Aż 12 lat opóźnienia w harmonogramie prac pozwala założyć, że elektrownia jądrowa nie powstanie w Polsce nigdy. Mówiło o tym już wielu ekspertów i polityków. Teraz widzimy czarno na białym, że nie o budowę tu chodzi, tylko o przedłużanie w nieskończoność samego procesu przygotowań inwestycji. Społeczeństwo jest wprowadzane w błąd. Mamy nadzieję, że ujawnienie tego harmonogramu będzie zimnym prysznicem dla tych nielicznych osób, które jeszcze wierzą w możliwość budowy EJ w Polsce – powiedział Iwo Łoś ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego, cytowany w komunikacie organizacji.

W związku z opublikowaniem na stronie internetowej Greenpeace Polska harmonogramu projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (dokument „NPP Schedule 20150515”), PGE EJ wydała oświadczenie.

PGE EJ 1 oświadczyła, że harmonogram projektu budowy elektrowni jądrowej jest obecnie weryfikowany i aktualizowany, a daty przedstawione w dokumencie oraz w informacji prasowej Greenpeace, w tym data uruchomienia pierwszego bloku, nie mogą być traktowane jako wiążące, bo dokument, przygotowany został kilka miesięcy temu przez jednego z doradców, nie został nigdy zatwierdzony przez organy korporacyjne spółki.

- Dokument przedstawiony na stronie internetowej Greenpeace Polska nie jest oficjalnym harmonogramem projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a stanowi jedną z kilku wersji analitycznych harmonogramu, nad którym spółka pracowała w ostatnich miesiącach. W ciągu najbliższych dni spółka zamierza przedstawić opinii publicznej aktualny harmonogram inwestycji – oświadczyła PGE EJ 1 .

To byłoby wskazane, bo ostatnio daty planowanego przez PGE uruchomienia elektrowni jądrowej zaczynają się mnożyć. W przekazanym niedawno do konsultacji publicznych prze PSE „ Planie rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016-2025” znalazła się informacja, że zgodnie z przeprowadzoną w 2014 roku przez PSE ankietyzacją, PGE przekazała zmodyfikowany, w stosunku do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, scenariusz uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i że zgodnie z nim PGE planuje uruchomienie pierwszego bloku jądrowego o mocy z zakresu 700-1650 MW w 2029 roku.

KOMENTARZE (23)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP