PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie są koszty i zyski farm wiatrowych?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-10-2012 06:07
Jakie są koszty i zyski farm wiatrowych?
fot. Fotolia

Średni koszt budowy 1 MW lądowej farmy wiatrowej to obecnie ok. 6,6 mln zł, a okres zwrotu inwestycji wynosi ok 12 lat. Opłacalność budowy nowych elektrowni wiatrowych w dużym stopniu zależy od sprzedaży zielonych certyfikatów i wysokości opłaty zastępczej.

- Z analizy danych rynkowych wynika, iż przeciętne nakłady inwestycyjne farm prowadzących działalność operacyjną kształtowały się na poziomie 6,0 mln zł w przeliczeniu na 1 MW mocy, natomiast przeciętne planowane nakłady farm będących w fazie rozwoju kształtują się na poziomie 6,6 mln zł na 1 MW - wynika z raportu "Energetyka wiatrowa w Polsce" przygotowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), firmę doradczą TPA Horwath oraz kancelarię prawną BSJP.
Raport zwraca uwagę, że w zależności od wykorzystanych technologii czy wyboru lokalizacji farmy wiatrowej wartości te mogą się wahać od 4,4 mln aż do 8 mln zł za 1 MW mocy.

Co ile kosztuje przy budowie farmy wiatrowej?

Zdecydowaną większość ogólnych nakładów inwestycyjnych pochłaniają turbiny wiatrowe. W ostatnich latach zauważyć można nieznaczny spadek udziału tego kosztu w ogólnej strukturze nakładów. Z danych rynkowych wynika, iż stosunek ten wynosi obecnie średnio od 60 proc. do 75 proc. wartości projektu. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że ceny turbin wiatrowych w okresie od 2009 r. spadły o około 20 proc. a ich koszt aktualnie kształtuje się na poziomie 910 tys. euro w przeliczeniu na 1 MW. Należy mieć na uwadze, iż wybór turbin wiatrowych determinuje wysokość przyszłych przychodów oraz kosztów eksploatacji. Wybór droższych, bardziej niezawodnych turbin, wpłynie na obniżenie kosztów serwisowania, które mogą stanowić nawet do 90 proc. kosztów zmiennych obsługi farmy wiatrowej.

Istotnym elementem są również koszty fundamentów oraz przygotowania infrastruktury. Koszty te w dużej mierze determinowane są wyborem lokalizacji oraz warunkami geotechnicznymi, a w zależności od wybranych warunków koszty te mogą stanowić od 5 proc. nawet do 24 proc. nakładów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sam proces przygotowania inwestycji, który zajmuje średnio około 4 lata. Koszty z tym związane stanowią do 6 proc. wartości nakładów i obejmują przede wszystkim opracowanie ekspertyz i przeprowadzenie procedur administracyjnych. Koszty te mogą wynieść obecnie do 400 tys. zł na 1 MW zainstalowanej mocy.

KOMENTARZE (25)

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

46 516 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 271 193 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 838 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.