Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakość powietrza i polityka klimatyczna celem nowego ministra środowiska

Autor: wnp.pl (DC)
15-11-2015 09:12
Jakość powietrza i polityka klimatyczna celem nowego ministra środowiska

Kiedy spojrzymy kilkanaście lat wstecz, uświadomimy sobie, jak ogromny skok cywilizacyjny w obszarze ochrony środowiska się w Polsce dokonał - ocenia Maciej H. Grabowski, odchodzący szef resortu środowiska

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W obszarze środowiska jeszcze wiele wyzwań przed nami. Dalsza poprawa jakości powietrza, zrównoważona polityka klimatyczna, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi to kwestie niezwykle ważne dla Polaków - wskazuje wyzwania dla nowego ministra środowiska Maciej H. Grabowski, odchodzący szef resortu.

- Środowisko naturalne jest ważne. Potwierdzają ten fakt badania świadomości ekologicznej Polaków przeprowadzane przez moje ministerstwo. Coraz wyraźniej widzimy, że na jakość naszego życia w dużej mierze wpływa stan środowiska, w którym żyjemy. Chcemy oddychać zdrowym powietrzem, pić czystą wodę i cieszyć się nieskażoną przyrodą. Rozumiemy też, że także naszymi codziennymi, nawet małymi działaniami możemy zmieniać otoczenie na lepsze - pisze na swoim blogu Maciej H. Grabowski, odchodzący minister środowiska.
Jak zapewnia, kończy urzędowanie w Ministerstwie Środowiska z poczuciem satysfakcji, że udało się podjąć wiele spraw ważnych dla ochrony środowiska w Polsce.

- Warto tu przede wszystkim wspomnieć działania w ramach zapowiedzianego przeze mnie roku powietrza (przyjęcie Krajowego Programu Ochrony Powietrza, uchwalenie tzw. ustawy antysmogowej, ogólnopolską kampanię edukacyjną „TworzyMY atmosferę”), ale także idące w miliardy złotych i stale zwiększające się wydatki na ochronę środowiska czy zatwierdzenie Programu ochrony morświna. Te działania odbiły się prawdopodobnie największych echem w mediach, ale nie można też zapominać o innych kwestiach. Systematyczna budowa oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacji, wsparcie dla przedsiębiorców na projekty redukujące wpływ przemysłu na środowisko, dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców czy ocieplenie domów. Te działania – może nie tak spektakularne – mają realny wpływ na poprawę stanu środowiska i jakości życia Polaków. Kiedy spojrzymy kilkanaście lat wstecz, uświadomimy sobie, jak ogromny skok cywilizacyjny w obszarze ochrony środowiska się w Polsce dokonał. Znacząca redukcja zanieczyszczeń, wzmocnienie polityk i instytucji środowiskowych, wzrost świadomości ekologicznej Polaków – to tylko niektóre ze wskaźników naszego środowiskowego sukcesu – ocenia Maciej H. Grabowski.

Podkreśla jednocześnie, że oczywiście te osiągnięcia to zasługa wielu lat ciężkiej pracy rządu, samorządów, instytucji ochrony środowiska, przedsiębiorców i obywateli.

- Oczywiście w obszarze środowiska jeszcze wiele wyzwań przed nami. Dalsza poprawa jakości powietrza, zrównoważona polityka klimatyczna, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi to kwestie niezwykle ważne dla Polaków. Życzę powodzenia mojemu następcy i mam nadzieję, że będzie kontynuował pracę na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne – podsumowuje Maciej H. Grabowski.

Ministrem środowiska w rządzie Beaty Szydło będzie prof. Jan Szyszko. To jego powrót na to stanowisko, gdyż szefował resortowi środowiska już w latach 2005-2007, w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego oraz w latach 1997-1999 w rządzie Jerzego Buzka. Jest zwolennikiem renegocjacji unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Czytaj więcej: Jan Szyszko obejmie tekę ministra środowiskaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP