Jankowski, EnergSys: handel emisjami niepotrzebny do rozwoju OZE

Jankowski, EnergSys: handel emisjami niepotrzebny do rozwoju OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

System handlu emisjami nie jest niezbędny, aby realizować rozwój odnawialnych źródeł energii. Proponujemy kilka wariantów modyfikacji polityki unijnej. Jednym z nich jest stopniowe odejście od systemu handlu emisjami, bądź też pozostawienie go jako systemu dobrowolnego, nie obowiązkowego - powiedział Bolesław Jankowski, ekspert analitycznej EnergSys.

- Polska nie może funkcjonować w ramach tego systemu. Może np. Wielka Brytania, Niemcy gdzie mieszkańcy mają 4,5 proc. kosztów energii w budżetach domowych, więc mogą dojść do 6 proc. U nas analizy pokazały, że jeśli będziemy szli ścieżką Komisji to będziemy mieli 12 proc. W zawiązku z tym musimy w inny sposób realizować te cele - powiedział Bolesław Jankowski podczas panelu „Polityka ochrony klimatu a emisja CO2. Scenariusze dla gospodarki” zorganizowanego w ramach X Kongresu Nowego Przemysłu.

Przypomniał, że średnia wydatków gospodarstwa domowego na energię w UE to 4,5 proc. a w Polsce - 9 proc. Polska należy do krajów, w który tych kosztów już nie możemy zwiększać bo wpychamy ludzi w ubóstwo energetyczne. - Duża część gospodarstw przekracza 10-proc. próg ubóstwa energetycznego. Nie możemy prowadzić do wzrostu cen energii - dodał.

Podkreślił, że wszystkie dokumenty Komisji Europejskiej pokazują, że polityka klimatyczna UE prowadzi do spadku PKB i zatrudnienia, za wyjątkiem przypadku, gdy wpływy ze sprzedaży uprawnień byłyby skierowane na redukcję kosztów pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!