Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej: węgiel w świecie ma się dobrze

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej: węgiel w świecie ma się dobrze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Węgiel w świecie ma się całkiem dobrze. W Unii Europejskiej węgiel stanowi wciąż 15 proc. bilansu energetycznego, mimo że produkcja maleje - zaznaczał Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - To jest polityka, z której cieszą się najwięksi światowi eksporterzy węgla: Stany Zjednoczone, Australia, Kolumbia i Rosja, bowiem tam powstają miejsca pracy i zostają zyski - podkreślał.

  • Wskazywał przy tym, że ceny węgla oferowane przez polskich producentów są konkurencyjne.
  • Na tyle, że mamy relatywnie tanią energię. Według szacunków koncerny energetyczne zdołały zaoszczędzić około 1 mld zł kupując polski węgiel, a nie zagraniczny.
  • - Powinniśmy robić wszystko, aby popyt krajowy zabezpieczyć rodzimą produkcją - podkreślał Janusz Olszowski.

Szef Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wskazywał przy tym, że teza, w myśl której świat gremialnie odchodzi od węgla, jest całkowicie nieprawdziwa. Produkcja węgla kamiennego przekracza 7 mld ton, a w 2017 roku zwiększyła się o 200 mln ton, natomiast wydobycie węgla brunatnego odnotowuje stały poziom w wysokości ok. 800 mln ton. 

Węgiel zajmuje stabilne trzecie miejsce jako nośnik energii pierwotnej, mając 20-proc. udział w globalnej strukturze zużycia - za gazem i ropą naftową. Jak wskazują prognozy Międzynarodowej Agencji Energii, zużycie węgla do 2040 roku ma wzrosnąć o 200 mln ton. 

Natomiast w Unii Europejskiej, w której prowadzona jest polityka dekarbonizacji, produkcja węgla kamiennego spada. Różnie przedstawia się też miks energetyczny w krajach Unii i udział w nim węgla. Począwszy od niemal zerowego - do około 80 proc., jak to jest w przypadku Polski. 

- Patrząc na prognozy zapotrzebowania na węgiel, w 2030 roku w Polsce będzie potrzeba około 56-57 mln ton węgla kamiennego, a więc na zbliżonym poziomie do obecnego wydobycia - zaznaczył prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski. 

W perspektywie do 2030 roku wolumen węgla dla polskiej gospodarki pozostanie na takim samym poziomie, choć jego udział w miksie energetycznym będzie się zmniejszał. Stąd utrzymanie zdolności produkcyjnych w rodzimym górnictwie jest i będzie głównym wyzwaniem dla rodzimych producentów surowca.

Zobacz też: Wyzwania dla górnictwa: Zmiana organizacji pracy i ustabilizowanie wydobycia węgla

Bez udostępnienia nowych złóż nasz potencjał produkcyjny nadal będzie się kurczył, co tylko cieszy tych, którzy sprzedają węgiel na polski rynek. 

W 2017 roku kopalnie w Polsce zdołały wydobyć łącznie 65,5 mln ton węgla, z czego 53 mln ton przypada na węgiel energetyczny, a 12,5 mln ton na węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali.

Polskie górnictwo węgla kamiennego miało w ubiegłym roku 3,611 mld zł zysku. Problemem branży jest między innymi poziom produkcji. Spółki węglowe muszą realizować inwestycje i udostępniać nowe złoża węgla, żeby w kolejnych latach móc sprostać zapotrzebowaniu na węgiel rodzimego rynku.

Czytaj także: Tomasz Heryszek, wiceprezes Węglokoksu, o eksporcie i imporcie polskiego węgla
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej: węgiel w świecie ma się dobrze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!