XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Janusz Steinhoff: Energetyka zdecydowanie potrzebuje prywatyzacji

Janusz Steinhoff: Energetyka zdecydowanie potrzebuje prywatyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed polską energetyką stoją wielkie wyzwania związane przede wszystkim z koniecznością rozbudowy mocy wytwórczych w takim stopniu i tempie, by za pięć lat nie zabrakło nam energii - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier.

Warto w tym miejscu przypomnieć także o wymaganiach Pakietu energetyczno-klimatycznego UE nakładającym na naszą elektroenergetykę poważne obowiązki i obciążenia związane z jakościowymi, technologicznymi zmianami w sektorze wytwarzania.

Preferowana przez Unię Europejską technologia CCS - przechwytywania i magazynowania CO2 - to potężne koszty budowy nowych instalacji, podobnie jak podwyższenie w istniejących w kraju blokach energetycznych ich sprawności do średniej unijnej - wyższej o 8-10 proc.

Nie unikniemy też stworzenia w naszym kraju energetyki jądrowej. Do roku 2020 mają powstać dwie polskie elektrownie atomowe, co wydaje się rozwiązaniem koniecznym i racjonalnym - szczególnie jeśli chodzi o uwarunkowania związane z ochroną środowiska.

W świetle tych wyzwań rząd powinien dopuścić możliwość prywatyzacji polskiej elektroenergetyki z udziałem inwestorów branżowych. Znacząco przyśpieszy to i usprawni konieczne w branży procesy restrukturyzacyjne oraz inwestycyjne.

Myślę, iż celowe byłoby rozważenie konsolidacji energetyki z górnictwem węgla kamiennego, a następnie prywatyzacja tak zintegrowanych podmiotów. Nie wydaje się ani racjonalne ekonomicznie, ani atrakcyjne dla inwestorów częściowe prywatyzowanie elektroenergetyki poprzez Giełdę z założeniem utrzymania przez skarb państwa większościowego pakietu akcji, a więc z utrzymaniem wszelkich niedogodności związanych z państwową własnością w przedsiębiorstwach energetycznych.

Opowiadam się natomiast za doskonaleniem funkcji regulacyjnych państwa ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i równego dostępu wszystkich konkurujących podmiotów do infrastruktury przesyłowej stanowiącej własność skarbu państwa. Takie funkcje powinny się opierać na państwowej własności majątku firm pełniących rolę operatorów systemów przesyłowych (PERN, OLPP, Gaz-System, PSE Operator). Pozostałe podmioty rynku - zarówno z sektora wytwarzania, jak i dystrybucji - winny podlegać procesom prywatyzacyjnym.

Niestety, najlepszy czas na ich przeprowadzenie minął. Szkoda, że zmarnowano okres doskonałej koniunktury, kiedy konieczne prywatyzacje mogły - oprócz restrukturyzacji branży i nakładów na inwestycje w energetyce - przynieść znaczące wpływy do budżetu państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Janusz Steinhoff: Energetyka zdecydowanie potrzebuje prywatyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!