Japonia. Ruszyła dekontaminacja miasta skażonego przez awarię Fukushimy

Japonia. Ruszyła dekontaminacja miasta skażonego przez awarię Fukushimy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W japońskiej miejscowości Futuba w poniedziałek ruszyły prace w ramach rządowego projektu dekontaminacji obszarów skażonych po awarii w elektrowni atomowej Fukushima I w 2011 r. Władze liczą, że wybrany obszar miasta będzie mógł przyjąć mieszkańców w 2020 r.

  • Pod nadzorem japońskiego ministerstwa środowiska zaczęto usuwać wierzchnią warstwę skażonej ziemi w pobliżu lokalnej stacji kolejowej oraz przycinać trawę wzdłuż ulic.
  • Ruszyła też rozbiórka pierwszych 60 domów i budynków użyteczności publicznej.
  • Po zakończeniu dekontaminacji rząd zamierza na oczyszczonych terenach intensywnie inwestować w odbudowę infrastruktury.

Wyznaczona przez rząd "specjalna strefa odbudowy" w Futubie wynosi 555 ha, czyli ok. 11 proc. powierzchni całej miejscowości. Obecnie 96 proc. Futuby ma status strefy, do której powrót jest utrudniony ze względu na utrzymujące się nadal skażenie radioaktywne.

Futaba i sąsiednia Okuma to dwa miasteczka, na terenie których znajduje się kompleks uszkodzonej elektrowni.

Część dawnych mieszkańców Futuby, którzy od czasu ewakuacji z zagrożonych terenów w 2011 roku w większości nadal mieszkają w tymczasowych schronieniach, sceptycznie odnosi się do możliwości powrotu do Futuby, co rząd zapowiedział na wiosnę 2020 roku.

Jeden z ewakuowanych, cytowany przez agencję Kyodo Masamichi Matsumoto, pozytywnie wyraził się o "podjęciu przez władze kroku ku przyszłej odbudowie", ocenił jednak, że do Futuby powróci zapewne niewielu dawnych mieszkańców z obawy przed zagrożeniem w postaci magazynu usuniętej podczas prac, skażonej ziemi.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,0 i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Na początku października tego roku sąd w Fukushimie nakazał  rządowi Japonii oraz firmie TEPCO, operatorowi elektrowni jądrowej, w której w doszło do poważnej awarii, wypłacenie 500 mln jenów (4,5 mln dolarów) odszkodowań. Zobacz: Awaria w Fukushimie będzie kosztować 4,5 mld dol. w odszkodowaniach
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!