Jednolitego rynku energii w UE szybko nie będzie

Jednolitego rynku energii w UE szybko nie będzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie sądzę, by stworzenie jednolitego rynku energii w UE udało się już w 2015 roku. Przeszkodą na drodze do jednolitego rynku są nadal fizyczne wąskie gardła, ograniczenia prawne oraz bariery w wolnym handlu - mówi Mikael Lemström, prezes zarządu Fortum Power and Heat Poland.

Mikael Lemström będzie jednym z uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 13-15 maja br. odbędzie się w Katowicach.

Komisja Europejska chce, żeby już od 2015 był jednolity rynek energii w UE. Czy osiągnięcie tego celu jest realne?

- Podchodząc do tego praktycznie, nie sądzę, by stworzenie jednolitego rynku energii udało się już w 2015 roku. Natomiast co do zasady, zdecydowanie powinniśmy próbować to osiągnąć. Przeszkodą na drodze do jednolitego rynku są nadal fizyczne wąskie gardła, ograniczenia prawne oraz bariery w wolnym handlu. Dlatego moim zdaniem szanse na całkowitą integrację do 2015 roku są bardzo niewielkie. Jednak widać wysiłki w kierunki integracji i zdecydowanie powinniśmy je wspierać.

W aspekcie prawnym należy zharmonizować zasady przesyłu energii i zamawiania mocy przesyłowych. Jeśli uda się to zrobić w uczciwy i przejrzysty sposób, zmniejszą się bariery handlowe. Ponadto należy zlikwidować fizyczne wąskie gardła, co wymaga znacznych inwestycji, zarówno w infrastrukturę przesyłu gazu, jak też energii elektrycznej.

Teoretycznie korzyści z jednolitego rynku mają mieć odbiorcy energii. Jakie będą z tego korzyści dla firm energetycznych?

- Podstawowa korzyść dla firm energetycznych to większy rynek, a co za tym idzie - większe możliwości. Te z kolei stworzą więcej możliwości dla uczciwej konkurencji, a w dłuższej perspektywie także bardziej przejrzyste środowisko biznesowe, wolne od ingerencji politycznych.

Jak powstanie jednolitego rynku wpłynie na inwestycje firm energetycznych? Czy wpłynie to na ograniczenie inwestycji w wytwarzaniu i zwiększenie inwestycji sieciowych?

- Jak wspomniałem wcześniej, dla stworzenia jednolitego rynku konieczne są zwiększone nakłady na infrastrukturę przesyłową. To jest warunek wstępny. Gdy już powstanie jednolity rynek, będzie on działał płynniej i stanie się dodatkowym katalizatorem zwiększającym aktywność ekonomiczną użytkowników i producentów energii. Ta dodatkowa aktywność gospodarcza powinna się w konsekwencji przełożyć na zwiększenie inwestycji w wytwarzanie energii.

Firmy z sektora energetycznego, podobnie jak podmioty z innych branż, odczuwają trudną sytuację gospodarczą. Jak wyjść z kryzysu gospodarczego?

- Europa jest na rozdrożu - ścierają się różne poglądy jak wyjść ze stagnacji. Dla jednych rozwiązaniem jest stymulacja fiskalna: redukcja podatków i zwiększenie zadłużenia. Inni są zdania, że poziom długu w Europie jest już zbyt dużym obciążeniem. Dlatego należy kontynuować politykę naprawy finansów publicznych prowadzoną obecnie w Grecji i innych krajach Europy południowej. Oznacza to cięcia świadczeń socjalnych i płac oraz podwyżki podatków. Bliżej mi do tego drugiego podejścia, ale nie czuję się ekspertem w tej dziedzinie, by wypowiadać się autorytatywnie.

Jak rozwijać unijną gospodarkę, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego kryzysu? Czy warto stawiać na reindustrializację?

- Moim zdaniem powinniśmy promować nowe, innowacyjne technologie, które mogą się rozwijać i konkurować na arenie międzynarodowej. Jest dla mnie jasne, że stare technologie przemysłowe nie mają szansy powodzenia w Europie, ponieważ można je taniej wprowadzić w innych częściach świata.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Zobacz także:
Komisarz UE ds. energii: rynek energii pod polityczną presją
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jednolitego rynku energii w UE szybko nie będzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!