Jest harmonogram modernizacji elektrociepłowni Orlen Południe w Trzebini

Jest harmonogram modernizacji elektrociepłowni Orlen Południe w Trzebini
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na przełomie 2015 i 2016 r. planowane jest zawarcie kontraktu na przebudowę i modernizację elektrociepłowni w Trzebini (Małopolskie), należącej do Orlen Południe, spółki z grupy PKN Orlen. Trwa już proces wyboru wykonawcy inwestycji.

Moc elektryczna po przebudowie elektrociepłowni wynosić będzie ok. 15 MWe, a jej moc cieplna po modernizacji osiągnie ok. 70 - poinformowało biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące przedsięwzięcia. "Projekt ma kluczowe znaczenie dla grupy Orlen Południe w kontekście zabezpieczenia dostaw ciepła procesowego i możliwości rozwojowych zakładu w Trzebini" - podkreślił płocki koncern.

PKN Orlen podał, iż w ramach planowanej inwestycji "obecnie trwa proces zakupowy, który jest na etapie wyboru oferenta do negocjacji na wyłączność". "Spodziewamy się zawarcia kontraktu ma przełomie 2015 i 2016 r. Okres realizacji będzie natomiast zależny od wybranej oferty, jednak zgodnie z wymaganiami nie powinien być dłuższy niż 28 miesięcy" - zapowiedziała spółka.

Orlen Południe to spółka działająca od początku 2015 r. po konsolidacji Rafinerii Trzebinia oraz Rafinerii Nafty Jedlicze, należących do grupy kapitałowej PKN Orlen. Celem połączenia obu podmiotów - jak informował wówczas płocki koncern - było m.in. "optymalne wykorzystanie posiadanych przez nie aktywów".

PKN Orlen rozpoczął we wrześniu budowę bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe na terenie głównego zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, zapowiadając, że produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną ruszy tam na koniec 2017 r. Wytwarzane para i energia elektryczna będą dostarczane do kompleksu rafineryjno-petrochemicznego płockiego koncernu, natomiast nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. To jedna ze strategicznych inwestycji PKN Orlen w segmencie energetycznym.

Drugie, podobne przedsięwzięcie płocki koncern realizuje od 2013 r. we Włocławku. Wybudowany tam blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe ma zostać oddany do eksploatacji w II kwartale 2016 r. i ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych dla spółki Anwil z grupy PKN Orlen. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny. Wykonawcą inwestycji, wartej 1,4 mld zł, jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin.

Zgodnie z założeniami strategii PKN Orlen na lata 2014-17, z końcem tej perspektywy grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest harmonogram modernizacji elektrociepłowni Orlen Południe w Trzebini

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!