Jest specustawa ws. organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

Jest specustawa ws. organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która ma umożliwić sprawną organizację w Katowicach konferencji klimatycznej COP24 - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

  • Konferencja COP24 ma odbyć się w przyszłym roku w Katowicach.
  • Jej zorganizowanie i pełnienie przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron ma być sfinansowane ze środków NFOŚiGW.
  • Do koordynacji działań organów administracji publicznej związanych z przygotowaniem konferencji powołany zostanie międzyresortowy Zespół ds. organizacji Konferencji COP24

Chodzi o przedłożony przez ministra środowiska projekt "ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Rzeczypospolitej Polskiej".

Zgodnie z komunikatem CIR, przewidziano w nim rozwiązania "umożliwiające sprawną i bezpieczną organizację w Polsce konferencji klimatycznej (Konferencja COP24)", która odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia 2018 r.

Jak zaznaczono, w projektowanych przepisach szczegółowo określono zadania organów administracji publicznej oraz służb związane z organizacją w Polsce Konferencji COP24, zasady finansowania tych zadań, a także "rozwiązania tymczasowe niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa".

"Do koordynacji działań organów administracji publicznej związanych z przygotowaniem konferencji powołany zostanie międzyresortowy Zespół ds. organizacji Konferencji COP24" - napisano. Dodano, że będzie on także monitorował postępy przygotowań do zorganizowania tego wydarzenia i nadzorował realizację działań z nim związanych. "Przewodniczący zespołu (minister środowiska) będzie musiał przedstawić Radzie Ministrów informację o realizacji tych zadań - do 30 marca 2019 r." - wskazano.

Według CIR minister środowiska będzie pełnił funkcję Prezydenta COP. "Jednocześnie razem z prezydentem Katowic odpowiadać będą za zapewnienie warunków organizacji konferencji (chodzi o zagwarantowanie obiektów konferencyjnych i przestrzeni wraz z infrastrukturą i obsługą). Wsparcie dotyczące obsługi protokolarnej i dyplomatycznej Konferencji COP24 zapewni minister spraw zagranicznych" - czytamy.

Zgodnie z informacją CIR, w kwestii zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, "wiodącą rolę będzie pełnił minister spraw wewnętrznych i administracji - we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych". Jak wyjaśniono, powierzono mu przede wszystkim koordynację działań wszystkich służb zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie Konferencji COP 24. "Natomiast wojewoda śląski przygotuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Konferencji COP24. Ma on być przekazany przez wojewodę śląskiego odpowiednim podmiotom, w tym zarządcom dróg nim objętych - nie później niż do 1 września 2018 r." - wskazano.

Z kolei zadania związane z organizacją transportu w trakcie konferencji powierzono prezydentowi Katowic. Za zapewnienie zabezpieczenia medycznego odpowiadać zaś będzie wojewoda śląski - podało CIR.

W projektowanych przepisach przewidziano też "szczególne zasady realizacji zamówień publicznych związanych z organizacją Konferencji COP24". "Zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane wykonywane w związku z Konferencją COP24 i pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron będą wyłączone spod stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w ustawie. Kontrolę nad zamówieniami związanymi z organizacją tej konferencji będzie sprawowało Centralne Biuro Antykorupcyjne" - podało CIR.

Jak dodano, zorganizowanie Konferencji COP24 i pełnienie przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron ma być sfinansowane, w istotnej części, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "W projekcie określono górny limit tych środków na ok.128 mln zł. Zapewni to stabilne sfinansowanie tego przedsięwzięcia" - czytamy.

Jak podkreśliło CIR, w konferencji wezmą udział przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata. W Katowicach można się spodziewać ok. 20-30 tys. gości. "Dzięki organizacji tej konferencji nasz kraj przez dwa lata (2018-2019) będzie miał znaczący wpływ na negocjacje dotyczące problematyki zmian klimatu, energetyki i zielonej gospodarki" - wskazano. Według CIR przygotowana specustawa zapewni sprawne zorganizowanie tego wydarzenia, z zachowaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będzie obowiązywać do końca 2019 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest specustawa ws. organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!