Już dwa gigawaty energii z wiatru w Polsce

Już dwa gigawaty energii z wiatru w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już prawie dwa gigawaty energii mogą wytworzyć zainstalowane w Polsce elektrownie wiatrowe - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. W sumie z energetyki odnawialnej uzyskujemy przeszło 3,5 gigawata energii - poinformowała Agnieszka Głośniewska z URE.

Według najnowszych danych URE - z końca marca 2012 r. najwięcej zainstalowanej mocy energii odnawialnej mogą wytworzyć właśnie wiatraki - 1968 megawatów (MW). Takich instalacji (pojedynczych wiatraków, lub farm wiatrowych) jest 590.

W kraju na drugim miejscu są elektrownie wodne, których jest 750 z prawie 950 MW mocy, a na trzecim 21 elektrowni na biomasę o mocy 485,4 MW. Powoli rośnie moc z elektrowni biogazowych. Na koniec marca było ich 178, a zainstalowana moc wynosiła 111,8 MW.

Najmniejszą ilość energii odnawialnej może wytworzyć sześć zainstalowanych w Polsce elektrowni słonecznych - 1,1 MW - wynika z danych Urzędu.

Głośniewska podkreśliła, że radykalnie wzrosła liczba i moc przyłączanych źródeł odnawialnych - w pierwszym kwartale 2012 r. przyrost był bliski wszystkim przyłączeniom w 2011 r.

Przepisy prawa promują energię odnawialną - sprzedawcy mają obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, w Polsce ten udział ma być niższy i wynosić 15 proc.

Pierwsze turbiny wiatrowe stawiano w Polsce na początku lat 90.; pierwsza farma wiatrowa została postawiona w 1999 r. pod Darłowem w Zachodniopomorskiem. Najlepsze w Polsce tereny do budowy elektrowni wiatrowej, to wybrzeże Morza Bałtyckiego - zwłaszcza jego środkowa część od Koszalina do Helu i wyspa Uznam, Suwalszczyzna, tereny górskie i podgórskie - Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie. Wbrew pozorom dobre warunki oferują też niziny - Mazowsze i środkowa cześć Wielkopolski.

Środki na budowę elektrowni wiatrowych ma m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, jednak nie dotuje dużych projektów - farm wiatrowych. Maksymalny pułap finansowania to 50 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już dwa gigawaty energii z wiatru w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!