K. Zamasz, Enea: doktryna dekarbonizacji energetyki nie zmieniła się

K. Zamasz, Enea: doktryna dekarbonizacji energetyki nie zmieniła się
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Pakiet klimatyczny 2030 pokazuje, że doktryna dekarbonizacji energetyki nie zmieniła się. Nadal widać silny nacisk, żeby odchodzić od inwestowania w energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Dla Polski oznacza to utrzymywanie się ryzyk wzrostu kosztów produkcji i w konsekwencji cen energii elektrycznej z powodu kosztów CO2 - mówi Krzysztof Zamasz, prezes zarządu Enei.

Zobacz także: Hipokryzja UE: sama nie chce truć, ale godzi się, by robili to za nią inni

Przed niedawnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i ukonstytuowaniem się nowego składu Komisji Europejskiej (KE) były wyrażane nadzieje, że polityka klimatyczna przestanie determinować rozwój energetyki, a inwestycyjne ryzyka regulacyjne generowane na poziomie UE spadną. Czy pana zdaniem ryzyko regulacyjne dla energetyki maleje, czy też nadal pozostaje wysokie?

- Moim zdaniem, w obszarze inwestycji w wytwarzanie energii, ryzyko regulacyjne jest ciągle tak samo wysokie. Zarówno jeśli chodzi o inwestycje w energetykę konwencjonalną - i nie tylko węglową, ale też gazową - jak i w przypadku inwestycji w źródła odnawialne, co jest związane ze zmianami w systemach wsparcia. Generalnie kreowane regulacje dotyczą stosunkowo krótkich okresów, jak na potrzeby inwestycji energetycznych. Poza tym są niestabilne, czego najbardziej jaskrawym przykładem są zmiany wprowadzane do systemu EU ETS.

Czym w takim razie jest proponowana reforma system handlu emisjami ( EU ETS) polegając na wprowadzeniu mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej EU ETS (tzw. MSR) mającego podnieść ceny CO2?

- Wysoki wzrost cen CO2 dla każdego kraju Unii oznaczałby coś innego. Struktury paliwowe wytwarzania energii elektrycznej są znacząco różne. Naturalnie, w takim scenariuszu, wygrywającymi byłyby kraje i koncerny energetyczne z przewagą niskoemisyjnych źródeł energii. Na ile scenariusze wysokich cen CO2 mogą się sprawdzić pozostaje poniekąd zagadką, bo wprawdzie nadwyżki rynkowe uprawnień do emisji są bardzo wysokie i stanowią barierę dla wzrostu cen CO2, ale nie sposób z całą pewnością powiedzieć, jak głęboka może być administracyjna ingerencja w funkcjonowanie EU ETS. Tak czy inaczej, EU ETS w obecnej formule, gdzie przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji na rynku pierwotnym zasilają budżety państw, to forma opodatkowania produkcji energii, a w szczególności energii z węgla.

Na czym polega w Polsce główne ryzyko inwestycyjne związane z budową nowych elektrowni?

- Związane jest ono z wprowadzaniem regulacji oznaczających dekarbonizację energetyki unijnej. Konkretnie chodzi o nieprzewidywalność kosztów CO2. Poza tym ciągle dużym ryzkiem są skutki rozwoju OZE, bo źródła odnawialne coraz bardziej wypychają z rynku konwencjonalne. Trudności pogłębia stagnacja popytu na energię elektryczną, co jest dodatkowym czynnikiem utrzymującym ceny energii elektrycznej na niskim poziomie. A to nie zachęca do inwestycji .

Jakie wnioski co do kierunków inwestowania w nowe źródła wytwórcze należy wyciągnąć z pakietu klimatycznego 2030?

- Pakiet klimatyczny 2030 pokazuje, że doktryna dekarbonizacji energetyki nie zmieniła się. Nadal widać silny nacisk, żeby odchodzić od inwestowania w energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Dla Polski oznacza to utrzymywanie się ryzyk wzrostu kosztów produkcji i w konsekwencji cen energii elektrycznej z powodu kosztów CO2. Miejmy nadzieję, że w pewnym stopniu skutki tej polityki dekarbonizacji złagodzą uzyskane przez Polskę mechanizmy derogacyjne. Jednak ostatecznie ich wagę będzie można ocenić dopiero wtedy, gdy decyzje polityczne zostaną przekształcone w prawo.

Kilka tygodni temu KE przedstawiła koncepcję Unii Energetycznej .Do najmocniej zaakcentowanych w tym dokumencie kierunków działania, poza dalszą dekarbonizacją gospodarki , należy integracja rynków energii. Interesy narodowe staną na przeszkodzie tej integracji?

- Odczytuję koncepcję Unii Energetycznej przede wszystkim jako próbę odpowiedzi na ryzyka dotyczące dostaw gazu z Rosji. Niewątpliwie zarysowane przez Komisję Europejską kierunki działania w obszarze elektroenergetyki, w przypadku ich realizacji, wpłyną na krajowe polityki energetyczne. Zwłaszcza sprawa rozwoju połączeń transgranicznych. Państwa członkowskie będą w przyszłości prawdopodobnie musiały zmierzyć się ze swoimi wąsko rozumianymi interesami narodowymi. Będą też musiały ocenić, na ile ich racją stanu jest - lub nie jest - zawierzenie części swojego bezpieczeństwa energetycznego sąsiadom. Z tym, że ja postrzegam tę kwestię głównie w kategoriach technicznych, czyli w kontekście rozbudowy interkonektorów. Gdy patrzę na różnice pomiędzy poszczególnymi krajowymi rynkami energii, tak pod względem miksów energetycznych jak i sposobów stanowienia cen, myślę, że zbudowanie teraz chociażby modelu wspólnego rynku energii elektrycznej to zadanie karkołomne.

Rozmawiał: Ireneusz Chojnacki

Krzysztof Zamasz, prezes Enei, będzie gościem VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zabierze głos m.in. podczas sesji "Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym" 20 kwietnia 2015 r., oraz "Koniec tradycyjnej energetyki? Transformacje i strategie" 21 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: K. Zamasz, Enea: doktryna dekarbonizacji energetyki nie zmieniła się

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!