XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

K. Żmijewski: Przyszłość to efektywność energetyczna i OZE

K. Żmijewski: Przyszłość to efektywność energetyczna i OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Do 2015 roku Polska ma tylko dwie opcje zrównoważenia bilansu energetycznego. Są nimi efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii – mówił prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, podczas dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii a polityki UE zorganizowanej w ramach III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zdaniem prof. Żmijewskiego możemy rozwijać jedynie te dwie możliwości, ponieważ na szybki rozwój energetyki zawodowej nie ma co liczyć.

- O innych możliwościach można tylko rozmawiać i pisać, ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie powstanie żadna elektrownia systemowa (ani gazowa, ani węglowa, ani żadna inna) do roku 2015, ponieważ żadna nie jest obecnie w budowie, nie ma kontraktów wykonawczych. To papierowi inwestorzy – tłumaczył prof. Żmijewski.

W przypadku efektywności energetycznej jest ona w stanie być wdrożona w stosunkowo szybkim tempie.

- Ponadto jest jedyną opcją, która się zwraca zarówno w skali mikro i makro. Nie trzeba dopłacać do efektywności energetycznej, trzeba ją stymulować i promować. W przeciwieństwie do CCS rozwija także konkurencyjność polskiej gospodarki – tłumaczył dalej prof. Żmijewski.

Jak podkreślał prof. Żmijewski energetyka odnawialna powinna opierać się przede wszystkim na rozwoju mikro źródeł o mocy poniżej 50 kW oraz na prosumentach.

- „Pro” od producent i „sument” od konsument, czyli produkujący konsument, taki który produkuje dla siebie i sprzedaje energię do sieci – wyjaśniał Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji.

Według szacunków prof. Żmijewskiego w przeciągu najbliższych lat cena za urządzenia do produkcji energii z odnawialnych źródeł będzie znacznie spadać i staną się opłacalne ekonomicznie. Jednak aby energetyka rozproszona mogła się rozwijać trzeba przede wszystkim zmienić obecny system wsparcia dla inwestycji w sektor energetyczny.

- Dobrym pomysłem jest wprowadzenie rozwiązań opierających się na dwóch systemach wsparcia: jednym dla zawodowej energetyki odnawialnej wspomagający inwestorów, drugi to taryfa netto. Mała energetyka rozproszona nie może rozwijać się dzisiaj m.in prze to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba montująca np. mikro turbinę wiatrową musi prowadzić działalność gospodarczą i odprowadzać składki na ZUS, co całkowicie przekreśla opłacalność ekonomiczną inwestycji - podsumował prof. Żmijewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: K. Żmijewski: Przyszłość to efektywność energetyczna i OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!