Kazachstan porozumiał się z MAEA ws. banku uranu

Kazachstan porozumiał się z MAEA ws. banku uranu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zawarła z Kazachstanem porozumienie w sprawie utworzenia w tym kraju pierwszego na świecie banku nisko wzbogaconego uranu.

Podpisy pod tym dokumentem złożyli w czwartek: szef MAEA Yukiya Amano i minister spraw zagranicznych Kazachstanu Jerłan Idrisow. Magazyn nisko wzbogaconego uranu ma być gotów w 2017 roku. Celem tego przedsięwzięcia jest zagwarantowanie państwom członkowskim MAEA stabilnych dostaw paliwa jądrowego w razie problemów z pozyskaniem go z innych źródeł.

Ma to zniechęcić państwa do budowania własnych zakładów wzbogacania uranu; zakłady takie mogłyby być wykorzystywane do takiego wzbogacania, aby uran można było wykorzystać do budowy broni nuklearnej.

Bank nisko wzbogaconego uranu będzie funkcjonował zgodnie z prawem Kazachstanu, ale zarządzanie tym obiektem ma leżeć w pełni w gestii MAEA.

Były senator USA Sam Nunn podkreślił w Astanie, że bank paliwa MAEA umożliwi i będzie stymulował pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej, redukując zarazem ryzyko proliferacji i zagrożenie katastrofalnymi w skutkach aktami terroru. Nunn jest jednym z prezesów i dyrektorem naczelnym organizacji non-profit Nuclear Threat Initiative (NTI), której misją jest wspieranie realizcji celów wytyczonych w układzie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

NTI odegrała ważną rolę w doprowadzeniu do porozumienia w sprawie banku uranu w Kazachstanie. Wspierający ją amerykański miliarder Warren Buffet wyasygnował 50 milionów dolarów na ten projekt.

Amano nie wykluczył, że w przyszłości Iran zaoferuje bankowi w Kazachstanie część swego nisko wzbogaconego uranu. Szef MAEA poinformował, że uran na potrzeby banku będzie kupowany na publicznych przetargach.

Bank będzie się znajdował w zakładach metalurgicznych Ulba w przemysłowym mieście Ust-Kamienogorsk w północno-wschodnim Kazachstanie. MAEA podkreśla, że w tych zakładach materiały nuklearne, w tym nisko wzbogacony uran, składuje się już bezpiecznie od ponad 60 lat.

Reuters odnotowuje, że niedaleko Ust-Kamienogorska leży Semipałatyńsk (dziś Semej), gdzie w czasach radzieckich przeprowadzano próby z bronią atomową.

Po rozpadzie ZSRR Kazachstan dobrowolnie zrezygnował ze swego arsenału broni nuklearnej.

Kazachstan jest największym na świecie producentem uranu; znajduje się tam 15 proc. światowych zasobów rudy uranowej; więcej ma tylko Australia. W Kazachstanie nie ma elektrowni atomowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazachstan porozumiał się z MAEA ws. banku uranu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!