XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE akceptuje nowe mechanizmy na brytyjskim rynku energii

KE akceptuje nowe mechanizmy na brytyjskim rynku energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska udzieliła brytyjskiemu rządowi zgody na pomoc publiczną, w ramach dwóch mechanizmów stanowiących trzon reformy sektora energetycznego - kontraktów różnicowych oraz rynku mocy.

Oba mechanizmy są kluczowymi rozwiązaniami wprowadzonymi przez brytyjski rząd w ramach niedawnej reformy sektora energetycznego. Reforma została przyjęta przez parlament pod koniec zeszłego roku.

W ramach tzw. kontraktów różnicowych na gwarantowane ceny wytwarzanej energii mogą liczyć źródła niskoemisyjne (energetyka odnawialna, ale także elektrownie atomowe czy projekty zakładające konwersję bloków węglowych na biomasę).

Z kolei mechanizm rynku mocy ma stanowić przede wszystkim wsparcie dla energetyki gazowej, która ma stanowić główną część mocy rezerwowych na wypadek fluktuacji w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych.

O kontraktach różnicowych już pisaliśmy:
Atom może trzykrotnie podnieść ceny energii
Brytyjski model wspierania elektrowni jądrowej w Polsce?

Według komisarza ds. konkurencji Joaquina Almunii mechanizm kontraktów różnicowych z czasem doprowadzi do sytuacji, w której poszczególne odnawialne źródła energii będą konkurować między sobą z korzyścią zarówno dla klimatu, jak i konsumentów.

- To bardzo dobry przykład na to, jak promować dekarbonizację gospodarki w oparciu o mechanizmy rynkowe i po najniższym możliwym koszcie dla konsumentów - powiedział Almunia.

Brytyjski rząd zawarł już pierwsze wstępne umowy z inwestorami w ramach tego mechanizmu - otrzymało je pięć farm wiatrowych i trzy projekty konwersyjne. Na osobną zgodę Komisji Europejskiej oczekuje jeszcze kontrakt podpisany w październiku zeszłego roku z koncernem EDF na budowę nowej elektrowni atomowej Hinkley Point C. W przypadku tego projektu KE ma poważne zastrzeżenia do skali pomocy publicznej.

Jesienią tego roku ma odbyć się z kolei pierwsza aukcja w ramach rynku mocy. Będą w niej rywalizować zarówno wytwórcy energii, jak i duzi konsumenci (w ramach tzw. mechanizmu strony popytowej), którzy zadeklarują gotowość wytwarzania energii lub, w przypadku odbiorców, gotowość ograniczenia konsumpcji, jeśli będzie niedobór mocy na rynku począwszy od zimy 2018-2019.

- Decyzja Komisji Europejskiej to znakomita wiadomość i znak, że nasza reforma rynku energetycznego jest pilnie potrzebna do nadrobienie wieloletnich zaniedbań - skomentował Edward Davey, sekretarz ds. energii w brytyjskim rządzie.

Podkreślił, że Wielka Brytania pozostaje jednym z liderów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną. Inwestycje te podwoiły się od 2010 roku, by w 2013 r. sięgnąć wartość 8 mld funtów.

- Będziemy nadal przewodzić w budowaniu niskoemisyjnej energetyki w oparciu o krajowe źródła energii, dzięki czemu zredukujemy nasze uzależnienie od paliw kopalnych i niestabilnych rynków energii po możliwie najniższym koszcie dla konsumentów - dodał Davey.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE akceptuje nowe mechanizmy na brytyjskim rynku energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!