KE chce testów w elektrowniach jądrowych co 6 lat

KE chce testów w elektrowniach jądrowych co 6 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co najmniej raz na sześć lat międzynarodowe zespoły powinny przeprowadzać obowiązkowe kontrole elektrowni jądrowych w UE - to główna zmiana w dyrektywie dotyczącej bezpieczeństwa jądrowego, zaproponowana w czwartek przez Komisję Europejską.

Inspektorzy będą sprawdzać działanie jednego lub kilku zabezpieczeń, np. systemów antypowodziowych lub systemów awaryjnej dekompresji wnętrza obudowy reaktora. W skład międzynarodowych zespołów będzie wchodził co najmniej jeden przedstawiciel KE.

O tym, jaki aspekt bezpieczeństwa będzie badany w danym roku, zadecydują wspólnie krajowe urzędy ds. bezpieczeństwa jądrowego we współpracy z KE. Wyniki tych testów będą podane do wiadomości publicznej.

Kraje będą zobowiązane do wprowadzania w życie rekomendacji technicznych będących wynikiem kontroli. Jeśli tego nie zrobią, KE będzie mogła otworzyć wobec nich postępowanie o naruszenie prawa UE.

Po awarii w japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011 roku przywódcy krajów UE zdecydowali o przeprowadzeniu stress testów, czyli testów bezpieczeństwa elektrowni, sprawdzających ich wytrzymałość na kataklizmy i błędy ludzkie. Stress testy, które wykazały, że na poprawę bezpieczeństwa należałoby przeznaczyć 10-25 mld euro, nie były obowiązkowe, a rekomendacje KE nie były wiążące.

Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, zmiany w dyrektywie z 2009 roku to "istotny krok" w kierunku poprawy bezpieczeństwa jądrowego w UE. "Chcemy zobowiązać kraje UE do stosowania zabezpieczeń najwyższej jakości" - wyjaśnił komisarz.

"Dziś w Europie działają 132 reaktory atomowe. Bezpieczeństwo każdego z nich jest naszym priorytetem" - podkreślił.

KE chce mieć możliwość przeprowadzenia w ciągu sześciu miesięcy kontroli w elektrowni, w której doszło do wypadku, niezależnie od tego, czy awaria była poważna czy też nie.

"Proponujemy też, by obowiązkiem każdego kraju było informowanie o wypadku" - zaznaczył komisarz. Obecnie w krajach UE obowiązują różnie zasady dotyczące informowania o awariach jądrowych. KE chce, by krajowe urzędy ds. bezpieczeństwa jądrowego i operatorzy elektrowni opracowali i opublikowali strategię określającą sposób powiadamiania ludności o problemach w siłowniach.

Propozycje KE dotyczą też budowy nowych elektrowni. "Koniecznie będzie wysyłanie planów do KE, która sprawdzi, czy przestrzegane będą standardy bezpieczeństwa" - poinformowały źródła KE.

Według Komisji wszystkie elektrownie powinny być zaprojektowane tak, by w przypadku stopienia się rdzenia reaktora nie doszło do wycieku substancji radioaktywnych. KE chce też, by każda siłownia miała centrum reagowania kryzysowego, które byłoby chronione przed skażeniem radioaktywnym, trzęsieniem ziemi i powodzią.

Mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w decydowaniu, czy przyznana zostanie licencja na budowę nowej siłowni. "Nie będą mogli blokować budowy elektrowni, ale będą konsultowani, ich zdanie będzie brane pod uwagę" - wyjaśniały źródła w KE.

Oprócz obowiązkowych międzynarodowych kontroli co sześć lat, przeprowadzano by też inspekcje na szczeblu krajowym. Testy badające przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa odbywałyby się co 10 lat, a odpowiedzialne za nie byłyby krajowe urzędy ds. bezpieczeństwa jądrowego.

Komisji zależy na tym, by krajowe urzędy ds. bezpieczeństwa jądrowego były całkowicie niezależne. "Interesy polityczne, ekonomiczne i społeczne nie mogą być ważniejsze od bezpieczeństwa" - podkreśliła KE w oświadczeniu.

Według komisarza Oettingera wszystkie kraje UE "powinny brać udział w tworzeniu europejskiej architektury bezpieczeństwa jądrowego, niezależnie od tego, czy korzystają z energetyki jądrowej czy też nie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE chce testów w elektrowniach jądrowych co 6 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!