XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: Niemcy mogą wydać 24 mld euro ws. odpadów radioaktywnych

KE: Niemcy mogą wydać 24 mld euro ws. odpadów radioaktywnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zgodziła się w piątek na utworzenie w Niemczech państwowego funduszu w kwocie około 24 mld euro, który sfinansuje zagospodarowanie odpadów radioaktywnych. Zgoda była wymagana z uwagi na unijne przepisy dotyczące pomocy publicznej.

W 2011 roku Niemcy podjęły decyzję o wycofaniu się z energetyki jądrowej do roku 2022. Powodem była katastrofa w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. W ślad za tym w Niemczech nastąpiło stopniowe wyłączanie kolejnych elektrowni jądrowych. Firmy energetyczne znalazły się w sytuacji, w której nie zarabiają na sprzedaży prądu z elektrowni atomowych, a muszą ponosić koszty utrzymywania odpadów.

Dlatego w grudniu 2016 roku niemiecki Bundestag przyjął ustawę o przeniesieniu obowiązku zarządzania odpadami promieniotwórczymi od operatorów elektrowni jądrowych na państwo. Wejście w życie ustawy było uzależnione od zatwierdzenia przez Komisję tej decyzji w kontekście przepisów o pomocy publicznej.

Cztery użytkujące elektrownie atomowe niemieckie koncerny energetyczne - Eon, RWE, EnBW i Vattenfall - wpłacą 1 lipca bieżącego roku około 24 mld ero w gotówce do mającego status fundacji specjalnego państwowego funduszu. Przejmie on za to zarządzanie tymczasowym i ostatecznym składowaniem odpadów radioaktywnych.

Koncerny muszą jednak same sfinansować wyłączenie i rozbiórkę elektrowni atomowych oraz odpowiednie opakowanie odpadów.

Zgodnie z traktatami UE państwa członkowskie mają swobodę określania swojego mixu energetycznego i mają możliwość inwestowania w technologie jądrowe. Rolą Komisji jest zapewnienie, by fundusze publiczne wykorzystywane do wspierania przedsiębiorstw energetycznych działały zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, utrzymując konkurencję rynkową.

Komisja stwierdziła, że decyzja władz Niemiec o przejęciu odpowiedzialności za zarządzanie odpadami promieniotwórczymi musi podlegać przepisom prawa o pomocy publicznej. Wynika to z tego, że kwota 24 mld euro jest szacunkowa i opiera się na obecnie dostępnych wyliczeniach. Za kilka lat koszty mogą się okazać jednak wyższe. Ta niepewność wynika też m.in. z tego, że Niemcy nie podjęły jeszcze decyzji o lokalizacji ostatecznego składowiska odpadów radioaktywnych i nie ma porównywalnych wzorców kosztów dla budowy tego rodzaju obiektu.

Zakłada się, że zarządzany przez specjalistów od bankowości inwestycyjnej fundusz znacznie zwiększy w najbliższych latach swą wartość.

Obecnie odpady promieniotwórcze z niemieckich elektrowni są umieszczanie w składowiskach tymczasowych. Trwa dyskusji ma temat długoterminowego rozwiązania kwestii przechowywania tych odpadów. Jest to długi proces - jak podaje Komisja, wybór odpowiedniego miejsca prawdopodobnie nie nastąpi przed 2030 rokiem i nie zacznie ono działać przed 2050 rokiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: Niemcy mogą wydać 24 mld euro ws. odpadów radioaktywnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!