KE: obywatele muszą uczestniczyć w polityce klimatycznej

KE: obywatele muszą uczestniczyć w polityce klimatycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa członkowskie oraz sama UE muszą włączyć obywateli w realizację polityki klimatycznej, która w efekcie przyniesie korzyści wszystkim - mówiła w piątek w Warszawie unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.

Na spotkaniu w Centrum Nauki Kopernik Hedegaard podkreśliła, że bez szerokiego zaangażowania obywateli rządy same niewiele zdziałają w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu. Spotkanie z komisarz było częścią unijnej kampanii "Świat jaki lubisz, klimat jaki ci odpowiada", w której obywatele UE mogą przedstawić własne poglądy na kwestie zmiany klimatu czy polityki klimatycznej UE. "Ta kampania ma na celu pokazanie dobrych rozwiązań. Mamy pozytywne przesłanie - że będzie mniej zanieczyszczeń, hałasu itd." - przekonywała Hedegaard.

"Od lat 90. średnia temperatura na Ziemi nieustannie rośnie. 2012 to 36. rok z rzędu, kiedy średnia temperatura była powyżej średniej z ubiegłego stulecia. Niektórzy uważają, że coś z tym trzeba zrobić i tego dotyczy ta kampania. (...) Ludzie chcą zachowywać się moralnie w stosunku do środowiska, ale te zachowania muszą być proste jak wymiana żarówki na bardziej oszczędną" - wskazywała.

Komisarz podkreśliła, że jednym z założeń polityki klimatycznej jest uniezależnianie się od paliw kopalnych. "Nawet w Polsce sprowadza się ich dużo; pieniądze za nie trafiają np. do Rosji i nie są inwestowane w kraju. To jednak z bardzo silnych przesłanek na korzyść tej polityki" - stwierdziła Hedegaard.

Minister środowiska Marcin Korolec uważa, że hasło z kampanii należałoby uzupełnić o zdanie "z budżetem, jaki ci odpowiada". "Myślę że w Polsce robimy w tym kierunku bardzo wiele. Mamy swoje pomysły dość zbieżne z pomysłami komisarz, jak redukcja importu ropy do 2030 r. o 30 proc. czy redukcja subsydiów do paliw kopalnych" - mówił.

Odpowiadając na pytania internautów i uczestników spotkania Connie Hedegaard podkreśliła, że nowy budżet UE będzie się mocno koncentrował na środkach na działania spójne z polityką klimatyczną, jak np. badania. "Jestem przekonana, że Polska (...) na tym skorzysta" - dodała.

Zdaniem komisarz mylą się ci, którzy twierdzą, że z powodu kryzysu niezbędne działania można odwlec. "Musimy myśleć długofalowo. Bezrobotni młodzi ludzi nie mają skłonności do takiego myślenia, ale to obowiązek polityków" - mówiła. Jak dodała Hedegaard, przejawem takiego długofalowego myślenia jest to, że Komisja Europejska zajmuje się już celami polityki klimatycznej na rok 2030 tak, aby zapewnić jej przewidywalność, której domagają się inwestorzy.

"Zdajemy sobie sprawę, że np. efektywność to jedna sprawa, a niezależność i bezpieczeństwo energetyczne to co innego. Zastanawiamy się nie tylko nad samymi celami, ale i interakcjami między nimi. To nie będzie takie proste jak wyznaczenie celów na rok 2020" - podkreśliła komisarz. Dodała, że cele będą zawierać "najbardziej efektywne kosztowo rozwiązania, pozwalające realizować politykę klimatyczną".

Szef Instytutu na rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg przedstawił wnioski z debat klimatycznych, jakie organizacja przeprowadziła w 90 powiatach. Stwierdził, że uczestnicy mieli niską wiedzę i małe zrozumienie dla problemów klimatu, ale chcieli rozmawiać o tym, jak świat ma wyglądać za 20-30 lat. Wśród pożądanych zjawisk wskazywali na energetykę odnawialną, edukację ekologiczną czy turystykę - mówił Kassenberg. Jego zdaniem ludzi są gotowi na realizację polityki klimatycznej, tylko trzeba im dać szanse.

Przedstawiciele biznesu w czasie dyskusji wskazywali na swoje recepty na sukces niskoemisyjnej, "zielonej" gospodarki. Kryterium efektywności energetycznej powinno być brane pod uwagę przy rozstrzyganiu przetargów - stwierdził Bogdan Rogala z Philips Polska. Waldemar Olbryk z firmy Skanska widzi szanse w zawieraniu sojuszy oferujących najbardziej innowacyjne "zielone" rozwiązania firm np. z branży budowlanej i oświetleniowej. Z kolei szef Instytutu Badań Strukturalnych Maciej Bukowski wskazał na wagę wspierania oszczędnego transportu publicznego i nowoczesnych, oszczędnych pojazdów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: obywatele muszą uczestniczyć w polityce klimatycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!