XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: Odnawialne źródła energii - bezpieczne, bo bez importu surowców

KE: Odnawialne źródła energii - bezpieczne, bo bez importu surowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odnawialne źródła energii (OZE) dają bezpieczeństwo, bo nie wymagają importu surowców, ich wpływ na wzrost cen energii elektrycznej jest minimalny - przekonuje Generalna Dyrekcja ds. Energii (DGE) Komisji Europejskiej.

Jak mówiła dziennikarzom we wtorek w Brukseli dyrektor ds. OZE, badań i efektywności energetycznej DGE Marie Donnelly, wzrost cen energii w UE w ostatnich latach nie był spowodowany rosnącym udziałem dotowanych źródeł odnawialnych. "OZE dają tylko 12 proc. końcowej energii, a niektóre ich rodzaje, jak hydroenergetyka, nie dostają przecież żadnego wsparcia. Większość energii powstaje z paliw kopalnych, których ceny ostatnio wzrastały, a to nie Europa wyznacza te ceny" - mówiła. Zwróciła też uwagę, że na ceny energii ma też wpływ poziom jej opodatkowania, a to już suwerenna decyzja poszczególnych państw. "Oceniamy wkład OZE w podwyżki na 2-3 proc." - stwierdziła Donelly.

Przedstawiciele DGE zwracali też uwagę, że OZE bardzo szybko tanieją, koszt energii z paneli fotowoltaicznych jest już na tym poziomie, jaki KE kilka lat temu przewidywała na 2020 r., a koszty lądowej energetyki wiatrowej spadają rocznie o 20 proc.

W ostatnich latach w UE rośnie jednak produkcja energii z węgla, od którego Unia chce stopniowo odchodzić. "Powodem są niskie ceny gazu z łupków w Ameryce. Węgiel staje się tam niekonkurencyjny i jest sprzedawany do Europy, obniża to ceny. A EU importuje połowę zużywanego węgla" - zauważyła Maria Donelly.

Odnosząc się z kolei do projektowanego porozumienia o wolnym handlu UE-USA, przedstawiciele DGE ocenili, że najważniejsze jest pytanie, czy USA będą eksportować gaz, bo na razie amerykańskie przepisy tego zabraniają i czy zdecydują się na jego sprzedaż do Europy, bo mają wiele potencjalnych kierunków sprzedaży.

"Pozostaje pytanie, czy amerykański LNG będzie miał jednak konkurencyjną cenę w porównaniu z gazem, czy to z Norwegii, czy z Rosji. Ale na razie to spekulacje, choć dałoby to nam dodatkowe źródło dostaw i z pewnością wpłynęłoby na bardziej elastyczne podejście innych dostawców" - powiedziała Donelly.

Z kolei mówiąc o perspektywach europejskiego gazu z łupków, podkreśliła, że najpierw trzeba rozpoznać jego zasoby, chociaż z ocen, które ma DGE wynika, iż nie ma go tak dużo, aby wywołał rynkową rewolucję jak w Ameryce.

Według DGE, istniejące prawo obejmuje całość zagadnień związanych z poszukiwaniem i wydobyciem gazy łupkowego, absolutnie niezbędne są jednak transparentność i dialog z lokalnymi społecznościami, co do metody jego wydobycia oraz zbadanie i opublikowanie wpływu techniki wydobycia na środowisko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: Odnawialne źródła energii - bezpieczne, bo bez importu surowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!