KE: Polska spóźnia się z planem działania ws. energii odnawialnej

KE: Polska spóźnia się z planem działania ws. energii odnawialnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wysłała w czwartek do Polski list ponaglający ws. krajowego planu działania dot. zwiększenia stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z unijną dyrektywą, Polska powinna była go dostarczyć KE do 30 czerwca - powiedziała PAP rzeczniczka KE.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało w czwartek PAP, że rząd Polski przewidywał opóźnienia w sfinalizowaniu prac nad planem i poinformował Komisję o powodach, dla których dokument ten zostanie przedłożony w terminie późniejszym.

Resort wyjaśnił, że plan od maja do lipca br. był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Zostały wprowadzone do niego zmiany, m.in. wprowadzające narzędzia, które umożliwią osiągnięcie założonych celów rozwoju energetyki odnawialnej. Plan zawiera prognozę rozwoju opartą głównie o biomasę i energetykę wiatrową z uwzględnieniem obecnego uwarunkowania geograficzno-ekonomicznego Polski, rozwoju technologii światowych oraz ograniczenia wynikającego z Krajowego Systemu Energetycznego, w tym możliwości bilansowania nowych mocy.

W opinii Ministerstwa Gospodarki, "opracowany dokument jest komplementarny ze schematem krajowych planów działania ustalonym w decyzji Komisji Europejskiej oraz spełnia wszelkie wymagania unijnej dyrektywy.

Jednym z głównych celów przyjętego na szczycie UE w grudniu 2008 r. pakietu klimatyczno-energetycznego jest wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE do 20 proc. w 2020 r. Poszczególne kraje dostały narodowe cele do zrealizowania - Polska ma zwiększyć zużycie do 15 proc. KE przekonuje, że Polska ma duży potencjał w rozwoju elektrowni wiatrowych oraz spalania biomasy (np. w ciepłownictwie).

Zgodnie z dyrektywą każdy kraj musi opracować szczegółowy plan zwiększenia udziału energii odnawialnej (z podziałem na poszczególne typy tej energii) i planowanymi inwestycjami, jak wyznaczone cele osiągnąć. Za ociąganie się z wdrażaniem narodowych celów grożą ze strony KE procedury dyscyplinujące, a w ostateczności - sprawa przed Trybunałem UE w Luksemburgu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!