KE zadowolona z polskiej ustawy o KDT

KE zadowolona z polskiej ustawy o KDT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek system rekompensat przewidziany w polskiej ustawie o pokrywaniu kosztów powstałych po rozwiązaniu kontraktów długoterminowych (KDT), co ma prowadzić do liberalizacji na rynku energii elektrycznej.

- Rozwiązanie umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej stanowi ważny krok w kierunku liberalizacji rynku energetycznego w Polsce. Cieszę się, że polski system rekompensat pokrywający koszty, których w tym procesie nie mogą odzyskać inwestorzy, jest zgodny z przepisami o pomocy państwa - oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

KE zatwierdziła system rekompensujący koszty poniesione przez wytwórcę w wyniku rozwiązywania KDT, których nie mogą oni odzyskać (tzw. koszty osierocone).

Komisja wezwała też polskie władze do rozwiązania KDT, przypominając, że stanowią one niezgodną z unijnymi przepisami pomoc państwa. Takie umowy mogą ograniczać konkurencję, ponieważ znacznie utrudniają wejście na rynek nowym podmiotom.

KDT na zakup mocy i energii elektrycznej zawierane były w latach 1994-98 między wytwórcami energii a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), dzięki czemu elektrownie mogły zaciągać pożyczki na inwestycje. Wprowadzono je, bowiem w połowie lat 90. głównym celem sektora energetycznego w Polsce było zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i modernizacja infrastruktury energetycznej. Obecnie ponad 50 proc. produkowanej w Polsce energii pochodzi z KDT. Większość kontraktów nie została rozwiązana przed wejściem Polski do UE, a ostatni wygasa w 2027 r.

W listopadzie 2005 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie, by sprawdzić, czy kontrakty nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej. Nakazując ich rozwiązanie, zaakceptowała jednocześnie przewidziany w polskiej ustawie kalendarz. Zgodnie z jej przepisami, porozumienia o rozwiązaniu umów zostaną zawarte najpóźniej do 1 stycznia 2008 roku i zaczną obowiązywać najpóźniej 1 kwietnia 2008 r.

Zgodnie z zapisami ustawy, KDT będą likwidowane na podstawie dobrowolnych "umów rozwiązujących".

Kontrakty KDT, podpisane w latach 1994-1998 i wygasające między 2005 a 2027 rokiem nakładają na PSE obowiązek kupowania określonej ilości energii elektrycznej po ustalonej cenie. Gwarantują więc elektrowniom zwrot z inwestycji bez żadnego ryzyka, a także element zysku. Pozycja elektrowni będących stronami KDT jest silniejsza niż innych zakładów.

Ustawa zakłada też m.in. lepsze zabezpieczenie praw wierzycieli z umów gwarancji i poręczeń, prawidłowe zadeklarowanie wysokości przychodów w miesiącu rozliczeniowym, dookreślenie zasad i terminów sporządzania raportów dla Komisji Europejskiej. Została w lipcu podpisana przez prezydenta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zadowolona z polskiej ustawy o KDT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!