KH zainteresowany budową farm wiatrowych na Bałtyku

KH zainteresowany budową farm wiatrowych na Bałtyku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kulczyk Holding jest zainteresowany budową farm wiatrowych na Bałtyku - dowiedziała się PAP. Budować takie farmy chce też Polska Grupa Energetyczna.

"Otrzymaliśmy wnioski w sprawie warunków przyłączenia do sieci od tych firm i analizujemy je" - powiedział PAP prezes spółki PSE Operator Henryk Majchrzak. Nie ujawnił jednak szczegółów.

Państwowa spółka PSE Operator, która odpowiada za sprawne działanie największych linii energetycznych w kraju i nadzoruje cały krajowy system, ma 150 dni na podjęcie decyzji w sprawie wniosków przyłączeniowych. Warunki przyłączenia do sieci wydawane przez Operatora to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie muszą mieć inwestorzy zainteresowani budową farmy morskiej.

"Farmy wiatrowe to bardzo kosztowne i skomplikowane projekty" - powiedział PAP ekspert branży, profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Jak dodał, wyzwaniem jest nie tylko budowa sztucznych wysp, na których stawiane są wiatraki, ale przede wszystkim całej infrastruktury, umożliwiającej wyprowadzenie mocy, czyli w praktyce przesył energii do i w samej sieci.

Zdaniem Mielczarskiego, z tego względu opłacalna jest budowa jedynie dużych farm morskich, minimum 20-30 wiatraków, czyli 100-150 MW. "Patrząc komercyjnie, to duży wydatek" - dodał.

PGE nie ujawnia, ile zamierza przeznaczyć na projekty farm wiatrowych. Zaś Kulczyk Holding w ogóle odmówił komentarza w tej sprawie. Tymczasem Nordee Ost należąca do niemieckiego koncernu RWE, która jest jedną z największych farm budowanych ostatnio w Europie, kosztuje miliard euro. Inwestycja powstaje we wschodniej części Morza Północnego ok. 40 km od wybrzeża kraju - 48 gigantycznych wiatraków o łącznej mocy 295 MW.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że by zrealizować projekt morskiej farmy wiatrowej inwestor musi uzyskać szereg pozwoleń i proces ten może trwać od 3 do nawet 7 lat. Oprócz warunków przyłączenia do sieci firmy muszą mieć też decyzję lokalizacyjną, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o pozwoleniu na budowę.

Eksperci branży przyznają, że plan Polskiej Grupy Energetycznej, która jest największą w branży w kraju, nie jest zaskoczeniem, bo został wpisany do jej strategii. PGE chce uruchomić farmy morskie w ciągu ośmiu lat i ma już decyzje lokalizacyjne. Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej wydał 16 kwietnia decyzje w sprawie trzech lokalizacji morskich farm wiatrowych, o które wnioskowały spółki PGE.

Nie wiadomo, na jakim etapie przygotowań jest Kulczyk Holding. Grupa należąca do biznesmena Jana Kulczyka jest zainteresowana różnymi projektami w elektroenergetyce i ma w planach m.in. budowę elektrowni na terenie gminy Pelplin - dwóch bloków o łącznej mocy ok. 2 tys. MW, której koszty szacuje się na ok. 11 mld zł.

Według danych Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej z końca marca, w Polsce działają parki wiatrowe o łącznej mocy 1968,3 MW. W ubiegłym roku dostarczyły 2,3 TWh (terawatogodzin), co stanowi ok. 1,5 proc. w krajowej produkcji energii elektrycznej.

W budowie wiatraków na morzu przodują w Europie kraje skandynawskie i Niemcy. W Wielkiej Brytanii - firmy mają plany budowy farm morskich o mocy 18 GW do końca 2020 roku. Natomiast w Niemczech, których władze postanowiły zamknąć istniejące elektrownie atomowe, energetyka wiatrowa ma je częściowo zastąpić i w 2020 roku morskie farmy wiatrowe będą mieć łączną moc 10 GW. Natomiast w całej Europie przygotowywane są inwestycje o łącznej mocy 150 GW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!