PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kiedy można uzyskać odstępstwo czasowe od stosowania konkluzji BAT?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
02-06-2017 17:25
Kiedy można uzyskać odstępstwo czasowe od stosowania konkluzji BAT?
Fot. Shutterstock.com

Dyrektywa IED, a w ślad za nią krajowe przepisy prawa ochrony środowiska przewidują możliwość uzyskania czasowych odstępstw od dotrzymywania granicznych wielkości emisyjnych określonych na podstawie konkluzji BAT. W praktyce oznacza to możliwość uzyskania zgody na dostosowanie instalacji do konkluzji BAT w okresie dłuższym niż 4 lata – mówi Piotr Kocoł, prawnik z kancelarii CMS.

Wymagania wynikające z konkluzji BAT muszą być spełnione cztery lata po ich wejściu w życie. Ze strony energetyki zawodowej płyną sygnały, że to może być za krótki okres na modernizację krajowych elektrowni systemowych. Czy jest sposób na to, żeby go wydłużyć?

- Konkluzje BAT (z ang. Best Available Techniques ) to przyjęty w kwietniu br. dokument sporządzony na podstawie dokumentu referencyjnego BAT (tzw. BREF). Zaostrza on normy emisji m.in. NOX, SO2 i pyłów oraz wprowadza normy emisji dla niektórych innych zanieczyszczeń dla instalacji energetycznego spalania paliw o całkowitej mocy dostarczanej w paliwie od 50 MW w górę i bezpośrednio związanych z nimi niektórych instalacji zgazowania węgla lub innych paliw oraz spalarni i współspalarni odpadów. Konkluzje BAT dotyczą zatem bardzo wielu instalacji energetycznych, nie tylko tych największych. Po przetłumaczeniu na języki wszystkich państw członkowskich, dokument ten zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w formie decyzji Komisji Europejskiej. Z dyrektywy IED wynika, że od momentu publikacji instalacje będą miały 4 lata na dostosowanie się do konkluzji BAT, czyli zapewne do jesieni 2021 roku, gdyż nieoficjalnie mówi się, że publikacja nastąpi w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jednak dyrektywa IED, a w ślad za nią krajowe przepisy prawa ochrony środowiska przewidują możliwość uzyskania czasowych odstępstw od dotrzymywania granicznych wielkości emisyjnych określonych na podstawie konkluzji BAT. W praktyce oznacza to możliwość uzyskania zgody na dostosowanie instalacji do konkluzji BAT w okresie dłuższym niż 4 lata.

O jaką graniczną wielkość emisji chodzi i co musi zrobić właściciel instalacji objętej konkluzjami BAT, żeby takie odstępstwo uzyskać?


- Konkluzje BAT wskazują standardy emisyjne dla określonych instalacji. Standardy te zostały przedstawione w formule zakresowej. Na przykład dla instalacji powyżej 300 MW standard w zakresie emisji NOx został określony w widełkach od 85 do 150 mg/Nm3, lecz to ten górny zakres przedziału – 150 mg/Nm3 – jest najważniejszy, bo to on zostanie wpisany jako nieprzekraczalny do pozwolenia zintegrowanego, czyli w uproszczeniu niejako w licencję czy zgodę na prowadzenie działalności. W konsekwencji instalacje w terminie 4 lat muszą spełnić górne granice standardów emisyjnych określonych w konkluzjach BAT. Odstępstwo od dotrzymywania granicznych wielkości emisyjnych można uzyskać – w ramach zmiany pozwolenia zintegrowanego – z uwagi na nieproporcjonalnie wysokie koszty dostosowania własnej instalacji w stosunku do korzyści dla środowiska. Najkrócej rzecz ujmując, oznacza to, że prowadzący instalację występując o udzielenie odstępstwa, musi wykazać, że jego instalacja odbiega od tych modelowych, w oparciu o które formułowano konkluzje BAT. Tym samym koszty jej dostosowania do konkluzji BAT są nieproporcjonalne w stosunku do korzyści dla środowiska.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 508 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP