PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KIG: pakiet klimatyczno-energetyczny zagraża polskiej gospodarce

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
14-04-2011 15:38
KIG: pakiet klimatyczno-energetyczny zagraża polskiej gospodarce

Krajowa Izba Gospodarcza zaapelowała do rządu o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej dla zahamowania rosnących gospodarczych i społecznych kosztów wynikających z eskalowania polityki klimatycznej.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) zaapelowała do rządu o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej dla zahamowania rosnących gospodarczych i społecznych kosztów wynikających z eskalowania polityki klimatycznej. Izba - podkreślając zaniepokojenie skutkami wdrożenia w Polsce od 2013 roku postanowień pakietu klimatyczno-energetycznego, m.in. aukcyjny system zakupu uprawnień do emisji CO2 - oceniła, że jeśli wejdzie on w życie w proponowanej formule, to spowoduje skokowy wzrost cen prądu i ciepła, pogorszy konkurencyjność polskiej gospodarki i doprowadzi do utraty miejsc pracy, a także do zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego i pogorszy warunki życia w Polsce.
- Uznajemy, że zarówno niektóre zapisy tego pakietu, jak i propozycje implementacji tego pakietu zagrażają podstawom polskiej gospodarki. Nie tylko gospodarki w sensie przemysłu polskiego, ale również i gospodarki gospodarstw domowych, czyli uderzają w podstawy bytowe naszego społeczeństwa. Powtarzam, gdyby tak miały być realizowane, jak jest to przez Komisję Europejską proponowane. W związku z tym wniosek jest oczywisty - Polska nie może się zgodzić na te propozycje. One muszą być zrelatywizowane i dostosowane do tego, że poszczególni członkowie Unii Europejskiej reprezentują zupełnie inne typy gospodarek. Polska gospodarka jest akurat w stopniu maksymalnym wrażliwa na skutki wdrożenia tych zapisów z tego względu, że nasza energetyka oparta jest na węglu w olbrzymiej swej części oraz również dlatego, że akurat jesteśmy położeni w takim miejscu Europy, że trudno nam będzie realizować skutecznie pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych - powiedział Andrzej Arendarski, prezes KIG.

W rozdanym dziennikarzom pisemnym stanowisku KIG wyraziła zaniepokojenie kolejnymi inicjatywami Komisji Europejskiej zmierzającymi do zaostrzenia celów redukcyjnych CO2, a w szczególności planem działań dla przejścia do konkurencyjnej niskoemisyjnej gospodarki w 2050. KIG uznała, że w przypadku niepowodzenia działań na unijnym forum mających na celu zahamowanie rosnących kosztów gospodarczych wynikających z eskalowania polityki klimatycznej jedną z możliwości wymagających rozważenia jest przygotowanie rozwiązań pozwalających na złagodzenie oddziaływania prawa unijnego na terenie Polski w sytuacji zagrożenia ważnego interesu społecznego lub gospodarczego. Przykładem podobnych działań podjętych w Unii była, jak napisała KIG w swoim stanowisku, niedawna pomoc finansowa dla zagrożonych krajów strefy euro, która została podjęta wbrew aktualnemu stanowi prawnemu.

- Temat jest ważki, ale z drugiej strony tak międlony w mediach i nie tylko, że właściwie już trudno jednoznacznie zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Pan prezes dość jednoznacznie określił, dlaczego KIG się tym zajmuje. Czujemy bowiem wyraźne zagrożenie, wyraźną sytuację, w której aktywność polityków jest raczej medialna niźli wynika z niej jakaś skuteczność dla tego, co najprościej nazwałbym interesem Polski i polskiej gospodarki - ocenił Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. Pakietu Klimatyczno-Energetycznego KIG.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP