Klimat dla energetyki, energetyka dla klimatu

Klimat dla energetyki, energetyka dla klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE zamierza w grudniu 2016 r. przedłożyć propozycje dotyczące nowej architektury rynku energii. W dużej mierze idzie tu o rozwiązania mające służyć integracji OZE z pozostałymi elementami rynku energii. M.in. o tym będziemy rozmawiać podczas debaty „Energia i klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Unia Europejska już od lat boryka się z tym, jak rozwiązać problemy, które w gruncie rzeczy sama sprowokowała znacznie przyspieszając rozwój OZE. Przede wszystkim idzie o to, jak zapewnić długofalowe bezpieczeństwo dostaw energii w sytuacji, gdy energetyka konwencjonalna wypychana z rynku przez dotowane OZE, ciągle jest potrzebna, ale coraz trudniej związać jej koniec z końcem, a rozwój magazynów energii na skalę przemysłową na razie wydaje się pieśnią przyszłości.

Poszczególne kraje członkowskie UE starają się na własną rękę rozwiązywać trapiące je problemy energetyczne, aczkolwiek w porozumieniu z Brukselą. Przykładem tego jest m.in. reforma energetyczna w Wielkiej Brytanii, w wyniku której wprowadzono rynek mocy. Zarazem na poziomie UE trwa dyskusja na temat tego, jak ma wyglądać nowa architektura rynku energii, co jest związane z koncepcją unii energetycznej.

KE w lutym 2015 r. przedstawiła koncepcję unii energetycznej mającej wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne krajów UE. Strategia ta przewiduje m.in. silniejszą integrację systemów energetycznych państw członkowskich. Komisja zamierza przedłożyć nowe propozycje legislacyjnej i pozalegislacyjne dotyczące rynku energii w grudniu 2016 r. W kwietniu br. w Amsterdamie odbyło się tzw. nieformalne posiedzenie Rady Unii Europejskiej, podczas którego dyskutowane były właśnie kwestie reformy rynku energii elektrycznej.

Po tym spotkaniu przedstawiciele polskich władz wskazywali m.in., że system wsparcia OZE nie był przedmiotem harmonizacji (ujednolicenia w UE), co spowodowało rozwarstwienie europejskiego rynku OZE i wywołało konieczność przemyślenia na nowo kształtu europejskiego rynku energii. Stąd to, co nazywamy nową architekturą rynku energii elektrycznej w UE, ma przede wszystkim na celu, jak wyjaśniał swego czasu wiceminister energii Michał Kurtyka, zintegrowanie OZE z pozostałymi elementami rynku energii.

Wiele wskazuje na to, że zakres propozycji KE dotyczących nowej architektury rynku energii elektrycznej będzie dosyć szeroki. Prawdopodobnie obejmie m.in. nowelizację dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej (możliwa zmiana dyrektywy na rozporządzenie), przegląd dyrektywy OZE i jej nowelizację, a także nowelizację rozporządzenia w sprawie transgranicznego handlu energią elektryczną.

Przygotowaniem do tych prac był opublikowany latem 2015 r. przez KE pakiet komunikatów i propozycji, którego główne postulaty obejmują m.in. ukształtowanie nowego rynku energii w UE i intensyfikację współpracy regionalnej w ramach zintegrowanego systemu elektroenergetycznego. Polskie władze opowiadają się m.in. za tym, żeby wskutek zmian koszty związane z uczestnictwem OZE w rynku, a w tym koszty rezerwacji mocy, były odzwierciedlane w cenach hurtowych.

Polskie władze uważają ponadto, że regionalna współpraca międzysystemowa powinna być rozwijana, ale przy pozostawieniu odpowiedzialności za funkcjonowanie krajowych systemów energetycznych po stronie państw członkowskich. Polskie władze wyraźnie opowiadają się też za tym, żeby nowa architektura rynku energii uwzględniała utrzymanie odpowiedzialności poszczególnych państw członkowskich za długoterminową wystarczalność zdolności wytwórczych.

Po przedłożeniu przez KE pakietu legislacyjnego dotyczącego nowej architektury rynku energii elektrycznej prace nad nim rozpoczną Rada UE ds. energii i Parlament Europejski. W ocenie polskich ekspertów działania te mogą potrwać nawet dwa lata, a więc ostateczny ich efekt poznamy być może dopiero pod koniec 2018 roku. Oznacza to jednak, że właśnie teraz jest czas na debatę, na wypracowywanie konkretnych stanowisk m.in. dotyczących zasad funkcjonowania OZE.

To są kwestie pierwszorzędnej wagi, bo m.in. duży wpływ na regulacje dotyczące OZE i rozwój tego sektora może mieć koncepcja unii energetycznej. Komisja rozumie unię energetyczną bardzo kompleksowo i w jej obrębie widzi też OZE jako sposób na ograniczenie zależności energetycznej UE. Przypomnijmy, że zgodnie z wytycznymi Komisji w związku z koncepcją unii energetycznej i ustaleniami dotyczącymi unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030 państwa członkowskie miałyby tworzyć plany krajowej polityki energetycznej na okres 2021-2030 z perspektywą do 2050 r. zawierające m.in. koncepcję dekarbonizacji gospodarki.

Polecamy uwadze sesję Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 http://www.eecpoland.eu/pl/

Energia i klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy

18.05.2016 r. | godz. 12.30-14.00

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni: Jerzy Buzek - poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC, Piotr Chełmiński - członek zarządu ds. rozwoju i energetyki, PKN Orlen, Ivo Hlaváč - członek zarządu ČEZ a. s., Remigiusz Nowakowski - prezes Tauron Polska Energia SA, Aleksandras Spruogis - wiceminister energetyki Litwy, Krzysztof Tchórzewski - minister energii, Piotr Woźniak - prezes PGNiG.

Debatę będzie moderował Wojciech Kuśpik - prezes PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klimat dla energetyki, energetyka dla klimatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!