PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Klimat dla energetyki, energetyka dla klimatu

Autor: WNP.PL (ICH)
11-05-2016 06:34
Klimat dla energetyki, energetyka dla klimatu
Fot. Fotolia

KE zamierza w grudniu 2016 r. przedłożyć propozycje dotyczące nowej architektury rynku energii. W dużej mierze idzie tu o rozwiązania mające służyć integracji OZE z pozostałymi elementami rynku energii. M.in. o tym będziemy rozmawiać podczas debaty „Energia i klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Unia Europejska już od lat boryka się z tym, jak rozwiązać problemy, które w gruncie rzeczy sama sprowokowała znacznie przyspieszając rozwój OZE. Przede wszystkim idzie o to, jak zapewnić długofalowe bezpieczeństwo dostaw energii w sytuacji, gdy energetyka konwencjonalna wypychana z rynku przez dotowane OZE, ciągle jest potrzebna, ale coraz trudniej związać jej koniec z końcem, a rozwój magazynów energii na skalę przemysłową na razie wydaje się pieśnią przyszłości.
Poszczególne kraje członkowskie UE starają się na własną rękę rozwiązywać trapiące je problemy energetyczne, aczkolwiek w porozumieniu z Brukselą. Przykładem tego jest m.in. reforma energetyczna w Wielkiej Brytanii, w wyniku której wprowadzono rynek mocy. Zarazem na poziomie UE trwa dyskusja na temat tego, jak ma wyglądać nowa architektura rynku energii, co jest związane z koncepcją unii energetycznej.

KE w lutym 2015 r. przedstawiła koncepcję unii energetycznej mającej wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne krajów UE. Strategia ta przewiduje m.in. silniejszą integrację systemów energetycznych państw członkowskich. Komisja zamierza przedłożyć nowe propozycje legislacyjnej i pozalegislacyjne dotyczące rynku energii w grudniu 2016 r. W kwietniu br. w Amsterdamie odbyło się tzw. nieformalne posiedzenie Rady Unii Europejskiej, podczas którego dyskutowane były właśnie kwestie reformy rynku energii elektrycznej.

Po tym spotkaniu przedstawiciele polskich władz wskazywali m.in., że system wsparcia OZE nie był przedmiotem harmonizacji (ujednolicenia w UE), co spowodowało rozwarstwienie europejskiego rynku OZE i wywołało konieczność przemyślenia na nowo kształtu europejskiego rynku energii. Stąd to, co nazywamy nową architekturą rynku energii elektrycznej w UE, ma przede wszystkim na celu, jak wyjaśniał swego czasu wiceminister energii Michał Kurtyka, zintegrowanie OZE z pozostałymi elementami rynku energii.

Wiele wskazuje na to, że zakres propozycji KE dotyczących nowej architektury rynku energii elektrycznej będzie dosyć szeroki. Prawdopodobnie obejmie m.in. nowelizację dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej (możliwa zmiana dyrektywy na rozporządzenie), przegląd dyrektywy OZE i jej nowelizację, a także nowelizację rozporządzenia w sprawie transgranicznego handlu energią elektryczną.

Przygotowaniem do tych prac był opublikowany latem 2015 r. przez KE pakiet komunikatów i propozycji, którego główne postulaty obejmują m.in. ukształtowanie nowego rynku energii w UE i intensyfikację współpracy regionalnej w ramach zintegrowanego systemu elektroenergetycznego. Polskie władze opowiadają się m.in. za tym, żeby wskutek zmian koszty związane z uczestnictwem OZE w rynku, a w tym koszty rezerwacji mocy, były odzwierciedlane w cenach hurtowych.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

16 212 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP