XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Klimatyzacja przyczynia się do większego zanieczyszczenia powietrza

Klimatyzacja przyczynia się do większego zanieczyszczenia powietrza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania urządzeń klimatyzacyjnych w ciepłe dni, przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza zwiększonymi emisjami dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i tlenków azotu - wynika z badania opublikowanego w “Environmental Science &Technology”.

Zbliża się lato i upały, będziemy więc coraz częściej korzystali z klimatyzacji. Nasz komfort ma jednak swoją cenę: zanieczyszczenie powietrza wskutek zwiększonej produkcji energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison (USA) przeanalizował dane z lat 2003-2014 dotyczące procesu wytwarzania energii elektrycznej w 26 amerykańskich stanach. Naukowcy wyliczyli, że z każdym stopniem Celsjusza więcej na termometrze, elektrownie emitowały średnio o 3,35 proc. więcej dwutlenku siarki, 3,6 proc. więcej tlenków azotu i 3,32 proc. dwutlenku węgla.

Zwiększona produkcja tych gazów może wpływać negatywnie nie tylko na środowisko naturalne, ale też na zdrowie człowieka. Dwutlenek siarki i tlenki azotu są odpowiedzialne za problemy z oddychaniem, zwłaszcza u dzieci, osób starszych i astmatyków. Dwutlenek węgla przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego.

Choć w analizowanym okresie ogólne emisje szkodliwych substancji były coraz niższe dzięki nowocześniejszym technologiom i ograniczeniu stosowania węgla, to sezonowe i regionalne wzrosty zanieczyszczenia pochodzącego z elektrowni - jak ostrzegają naukowcy - nadal mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko.

"Najgorętsze dni lata zwykle okazują się też dniami o największym zanieczyszczeniu powietrza" - mówi jeden z autorów badania, David Abel z instytutu badań nad środowiskiem na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Wprawdzie o tej zależności naukowcy wiedzieli od dawna, ale brakowało szczegółowych badań nad wpływem zwiększonej - wskutek używania klimatyzatorów - produkcji energii elektrycznej w upalne dni na stan powietrza.

"Większość badań nad klimatem i zanieczyszczeniem powietrza koncentrowała się na innych źródłach emisji zanieczyszczeń, reakcjach chemicznych zachodzących w powietrzu czy wzorcach pogodowych wpływających na stan powietrza" - tłumaczy kierująca badaniem prof. ekologii Tracey Holloway z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. "My dowiedliśmy, że w gorące letnie dni emisje z elektrowni są wyższe".

Naukowcy planują kontynuować swoje badania. Chcą porównać wpływ szkodliwych emisji z elektrowni z innymi czynnikami przyczyniającymi się do zanieczyszczenia powietrza np.: reakcjami chemicznymi w atmosferze, naturalnymi źródłami emisji - i zbadać zależności między nimi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klimatyzacja przyczynia się do większego zanieczyszczenia powietrza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!