Kogeneracja w Polsce, czyli szansa na sukces

Kogeneracja w Polsce, czyli szansa na sukces
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kogeneracja w naszym kraju ma bardzo dobre perspektywy rozwoju, przyczynia się m.in. do lepszego wykorzystania paliw i redukcji emisji CO2 oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Wymaga jednak stabilnego i przewidywalnego systemu wsparcia, którego brakuje.

- Polska posiada bardzo duży potencjał rozwoju kogeneracji, który leży w wielu obszarach. To nie tylko kwesta bezpieczeństwa zaopatrywania w ciepło systemowe, należy pamiętać, że kogeneracja może być elementem uzupełniającym i stabilizującym system elektroenergetyczny, wpisuje się ona w obszar poprawy efektywności energetycznej, redukcji emisji CO2  oraz innowacyjności . Kogeneracja  to także racjonalne wykorzystanie nośników energetycznych, przede wszystkim nośników krajowych – mówił podczas panelu „Kogeneracja w Polsce” jaki odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP).

Wyliczył, że w ok.  450 miastach w Polsce istnieją przedsiębiorstwa energetyczne z koncesją, czyli mocą powyżej 5 MW. Roczna produkcja ciepła w wysokosprawnej kogeneracji to 231 peta dżuli, co stanowi  22 proc. krajowego zapotrzebowania na ciepło. Produkcja energii elektrycznej w kogeneracji to prawie 23 TWh, czyli ok. 15,5 proc. krajowej produkcji energii .

- Ten udział może być znacznie większy – zapewniał Jacek Szymczak.

Ok. 72 proc. paliwa wykorzystywanego w sektorze ciepłowniczym stanowi węgiel kamienny, gaz ziemny posiada 11 proc. udział. Jacek Szymczak zwraca uwagę, że z czasem te proporcje będą się zmieniać.

- Istnieje pełna zgoda, że produkcja energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu powinna być ważnym elementem polityki energetycznej i ważnym elementem rynku energii. Jest jednak kwestia jak i kiedy  wspierać kogenerację, mając na uwadze ograniczenia wynikające z legislacji unijnej oraz niewiadomych takich, jak choćby kwestia poziomu ceny emisji CO2 – podkreślała Małgorzata Mika-Bryska, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Energii.

Przypominała, że w „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku” wskazano bardzo ambitny cel podwojenia produkcji energii elektrycznej w kogeneracji do roku 2020.

- Gdyby moce w kogeneracji przyrastały tak, jak do tej pory, to obawiam się, że to podwojenie produkcji energii elektrycznej w kogeneracji do 2020 nie zostanie osiągnięte – prognozowała Małgorzata Mika-Bryska.

Zapewnia, że minister energii dostrzega rolę kogeneracji i uważa, że funkcja i rola kogeneracji to nie tylko lepsze wykorzystanie zasobów i możliwość obniżenia emisji CO2 i aspekty zdrowotne, ale również ważny element poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Kogeneracja to najbardziej efektywny ekonomicznie i energetycznie sposób produkcji ciepła i energii elektrycznej – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG Termika.

Zauważył, że PGNiG Termika jest największym krajowym producentem ciepła, wykorzystującym jako paliwo przede wszystkim węgiel kamienny - i przez lata to się nie zmieni.

- Ale nie zapominajmy o gazie ziemnym. Nasza firma jest w grupie PGNiG i jak sama nazwa wskazuje, zobowiązuje nas to do tego, aby skorzystać z gazu. Wszystko wskazuje na to, że ceny gazu powinny spadać, bowiem zdecydowanie wzrośnie podaż tego paliwa na rynku, a więc produkcja energii w kogeneracji gazowej powinna być rentowna – dodał Wojciech Dąbrowski.

Jego zdaniem system wsparcia kogeneracji nie powinien powodować nadfinansowania tego przedsięwzięcia, powinien jednak gwarantować, aby działalność kogeneracji była rentowna.

Podkreślił również, że kogeneracja jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie kogeneracja gazowa rozproszona, ponieważ w dość prosty sposób można takie małe źródła postawić i wspomóc rynek energii w Polsce.

- Mówiąc o kogeneracji nie możemy mówić tylko o wytwarzaniu. Bardzo ważny jest także obszar dystrybucji oraz sprzedaży i obsługi klienta – zwrócił uwagę Bogdan Świątek, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. rozwoju Veolia Energia Poznań ZEC.

Przypominał, że przedsiębiorstwa ciepłownicze działają w bardzo niestabilnym otoczeniu legislacyjnym i rynkowym, co bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe firm. Jako przykład podaje inwestycje Veolii w instalacje biomasowe.

Veolia w Trzciance wybudowała biomasowe źródło wytwarzania, które obecnie ma rentowność na poziomie zero.  W Łodzi i Poznaniu Veolia wybudowała dedykowane kotły do spalania biomasy. Dziś te dwie instalacje pracuję wyłącznie z potrzeb  miasta, ponieważ przy obecnej cenie zielonych certyfikatów produkcja się nie opłaca. Bogdan Świątek jako granicę opłacalności wskazał cenę 140 zł za zielony certyfikat, a obecnie ceny są znacznie poniżej 100 zł.

Informował, że przy obecnych cenach CO2 i węgla kamiennego rentowna jest kogeneracja węglowa.

- Veolia zbudowała również małe instalacje kogeneracji gazowej o mocy po ok. 2 MW. Był moment, że z powodu wysokich cen gazu te źródła nie pracowały, ale ceny gazu spadły i ponownie uruchamiamy te źródła i liczymy, że będą one opłacalne – wskazał Bogdan Świątek.

Zwraciół uwagę, że następują bardzo duże zmiany po stronie odbiorców ciepła. Klienci oszczędzają energię i ciepło, w efekcie czego zapotrzebowanie na ciepło ze strony historycznych klientów spada. W wielu miastach jest jednak pole do rozwoju sieci ciepłowniczej i przyrostu liczby klientów, a tym samym do  utrzymania, lub zwiększenia, sprzedaży ciepła.

- Dość powszechna jest opinia mówiąca, że ciepło systemowe nie ma konkurencji i jest to monopol. Tak  jednak nie jest, alternatywnych źródeł dostaw ciepła jest bardzo wiele – podkreślił Jacek Uhryn, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Przypominał, że kiedyś w firmach ciepłowniczych nie było działów handlowych, oczekiwano na telefon od odbiorców, którzy chcieli podłączyć się do sieci ciepłowniczej i informowano ich, że w urzędowym (zazwyczaj długim) terminie firma się z nimi skontaktuje. Teraz się to zmienia.

- Musimy stawać się przedsiębiorstwem coraz bardziej handlowym, aktywnie poruszającym się na rynku. Musimy szukać odbiorców, którzy do tej pory nie skorzystali z ciepła systemowego – przekonywał Jacek Uhryn.

Informował, że sytuacja przedsiębiorstw ciepłowniczych w różnych miejscach wygląda różnie. Jedne przedsiębiorstwa co roku zmniejszają sprzedaż ciepła, ale są takie, które pomimo, spadku zapotrzebowania ze strony dotychczasowych klientów sprzedaż ciepła zwiększają, ponieważ pozyskują nowych klientów.

W nieco innych realiach funkcjonują elektrociepłownie przemysłowe. W tym segmencie krajowym potentatem jest PKN Orlen.

- Grupa PKN Orlen zużywa bardzo duże ilości energii elektrycznej i ciepła, a więc naturalne jest to, że w każdej naszej lokalizacji mamy elektrociepłownię. Nie wszystkie one spełniają kryteria wysokosprawnej kogeneracji – wyjaśnił Marcin Wasilewski, dyrektor Biura Energetyki w PKN Orlen.

Do Orlenu należy największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce, o mocy 345 MWe i ponad 2 tys. MWt. Znajduje się ona w Płocku.

- Kogenerację należy wspierać mądrze, a mądrze to znaczy tanio, ponieważ każdy system, który jest drogi, w dłuższym terminie jest nie do utrzymania – przekonywał Marcin Wasilewski.

Przypominał, że obecny system wsparcia kogeneracji wygasa z końcem 2018 r., co oznacza, że z punktu widzenia długookresowych inwestycji, systemu wsparcia nie ma, ponieważ  te kilka lat, przez które system będzie jeszcze funkcjonował, nie ma znaczenia, jeżeli weźmie się pod uwagę okres planowania, projektowania i budowy nowego bloku.  

- Istotne są deklaracje, zarówno na poziomie unijnym jak i krajowym, jak ten system będzie wyglądał w przyszłości – dodał Marcin Wasilewski.

A te są dla branży korzystne, ponieważ zarówno UE jak i Polska deklarują potrzebę rozwoju wysokosprawnej kogeneracji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kogeneracja w Polsce, czyli szansa na sukces

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!