XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejny rodzaj wsparcia dla OZE i efektywności energetycznej

Kolejny rodzaj wsparcia dla OZE i efektywności energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

NFOŚiGW oferuje pomoc doradców energetycznych dla projektów efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. W Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera rocznie ok. 45 tys. osób. Pyły zawieszone skracają życie mieszkańca Europy o rok.

  • W całym kraju działa 76 doradców energetycznych.
  • Projekt obejmuje m.in. wsparcie w planowaniu i prowadzeniu inwestycji przyjaznych środowisku
  • Dotychczas przeprowadzono około 10 tys. konsultacji.

W Płocku (Mazowieckie) odbyła się w poniedziałek konferencja "Efektywność energetyczna i OZE - oferta finansowa i wsparcie doradcze" zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Podczas spotkania o wpływie na zdrowie ludzi zanieczyszczeń powietrza, w tym pochodzących z niskiej emisji, czyli skoncentrowanych nad ziemią, jak pył, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, lotne związki organiczne i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne mówiła m.in. Agnieszka Zagrodzka z NFOŚiGW.

"Głęboko oddychając złym powietrzem, te substancje kumulują się w naszym organizmie. Tak naprawdę, dziś możemy nic nie poczuć, ale za parę lat możemy mieć poważne problemy zdrowotne" - przestrzegała Zagrodzka. Jak zaznaczyła, pyły zawieszone, w tym PM10 - o średnicy 10 mikrometrów albo PM2,5 - o średnicy 2,5 mikrometra, to nie tylko choroby układu oddechowego, ale przede wszystkim układu krwionośnego, powodujące m.in. zawały czy udary.

"Pyły zawieszone ograniczają życie Europejczyka o jeden rok. Badania prowadzone na obszarze Polski mówią, że jest to jeszcze o dwa miesiące więcej. Także naprawdę mamy o czym myśleć" - dodała.

Zwróciła uwagę, iż obecnie szacuje się, że w przypadku Polski skutkiem wdychania pyłów jest 8 proc. zgonów spowodowanych przez nowotworowy płuc, 5 proc. przez choroby układu krążenia i 3 proc. przez różnego rodzaju infekcje, towarzyszących np. alergii lub astmie.

"W Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera rocznie ok. 45 tys. osób, znacznie więcej niż ginie w wypadkach. To olbrzymia skala" - podkreśliła Zagrodzka.

By przeciwdziałać szkodliwym skutkom zanieczyszczenia powietrza, w tym z niskiej emisji, NFOŚiGW realizuje w 16 regionach na terenie całej Polski projekt adresowany m.in. do gmin, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorstw. Celem, oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy komfortu życia mieszkańców, jest także zmniejszenie zużycia energii oraz wydatków na energię.

Doradcy energetyczni, a w całym kraju działa ich 76 są przygotowani, by nieodpłatnie pomagać we wdrażaniu konkretnych przedsięwzięć, np. samorządom w ramach Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, czy spółdzielniom mieszkaniowym i przedsiębiorstwom, chcącym realizować inwestycje związane choćby z termomodernizacją i odnawialnymi źródłami energii.

Projekt obejmuje m.in. wsparcie w planowaniu i prowadzeniu inwestycji przyjaznych środowisku, wskazanie możliwych źródeł finansowania, a także prowadzenie działań edukacyjnych i szkoleń, w tym dla energetyków gminnych.

Koncepcję projektu doradztwa energetycznego wypracowano w 2014 r. Został on wpisany do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Prace w ramach projektu prowadzone są od marca 2016 r., gdy zawarta została umowa z Ministerstwem Energii. Dotychczas przeprowadzono m.in. około 10 tys. konsultacji, obejmując działaniami wspierającymi 138 inwestycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny rodzaj wsparcia dla OZE i efektywności energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!