Komisarz C. Hedegaard : Moją ambicją jest, żeby Europa była najbardziej efektywnym energetycznie regionem świata

Komisarz C. Hedegaard :  Moją ambicją jest, żeby Europa  była najbardziej  efektywnym energetycznie regionem świata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Moją ambicją jako komisarza do spraw klimatu jest to, żeby Unia Europejska była najbardziej efektywnym energetycznie regionem świata. To jest w naszym interesie - przekonywała Connie Hedegaard, unijna komisarz do spraw klimatu podczas wizyty w Warszawie.

- Moją ambicją jako komisarza do spraw klimatu jest to, żeby Europa, Unia Europejska była najbardziej efektywnym energetycznie regionem świata. To jest naszym interesie dlatego, że również zapewnia to naszą silną pozycję w czystych technologiach i jest to również bardzo ważna korzyść. Im bardziej możemy zwiększyć naszą efektywność energetyczną tym mniej będziemy musieli importować paliw kopalnianych co stanowi ogromną przewagę polityczną - mówiła Connie Hedegaard, unijna komisarz do spraw klimatu, która była gościem VI Międzynarodowej Konferencji NEUF 2010 New Energy User Friendly odbywającej się dzisiaj w Warszawie.

Miejscem konferencji była Sala Pod Kopułą w Ministerstwie Gospodarki i przynajmniej podczas wystąpień głównych prelegentów była niemal pełna. Poza wystąpieniem komisarz Connie Hedegaard oczekiwane było też stanowisko wicepremiera Waldemara Pawlaka, który konferencję otworzył.

- Ważna dla Polski, dla Europy jest z jednej strony problematyka ochrony klimatu, z drugiej strony efektywności energetycznej, a z trzeciej bezpieczeństwa energetycznego. Dla Polski te wyzwania są ważne, są też niełatwe, bo polska energetyka pracuje głownie na węglu, ale chce powiedzieć o tym, że chcemy przejść na zieloną stronę mocy także poprzez to, że będziemy promowali czyste technologie węglowe - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Niemniej wicepremier Waldemar Pawlak nie ukrywał, że zmiana w handlu uprawnieniami do emisji CO2, która ma polegać na przejściu z obecnego systemu przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2 do systemu aukcyjnego, w którym w końcu 100 proc. uprawnień emisyjnych firmy musiałyby kupować to nie jest zmiana, którą by pochwalał.

- W ciągu ostatnich lat od kiedy podpisano protokół z Kioto Polska zmniejszyła emisje o 30 proc. a w tym czasie PKB wzrósł o około 70 proc. Polska jest tym krajem, który pokazał, że można zmniejszyć emisje, a równocześnie się rozwijać. My praktycznie pokazaliśmy, że to możliwe, ale pokazaliśmy też, że trzeba te dziania podejmować w sposób ewolucyjny. W moim przekonaniu te projekty, które przedstawiała Polska, żeby bazować przy mechanizmach skłaniających do zmniejszania emisji na rozwiązaniach opartych o benchmarki i wnosić opłaty ( za emisje -red. ) powyżej najlepszej technologii są z punktu widzenia praktycznego bardziej skuteczne niż pełny aukcjoning, opłaty za pełną emisje - powiedział Waldemar Pawlak.

Komisarz Connie Hedegaard ani Polski nie chwaliła ani nie ganiła aczkolwiek powiedziała, że chciałaby widzieć taki sam postęp w rozwoju infrastruktury kolejowej jaki występuje w przypadku drogowej. Generalnie raczej starała się pokazać filozofię działania swojego urzędu. Przyznała, że o globalne porozumienie klimatyczne jest trudno, że bez współpracy USA, Chin, Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki sama Europa niewiele zdziała. Wskazywała też jednak na olbrzymi potencjał wzrostu globalnego rynku zielonych technologii rzędu 10 proc. rocznie do 2020 roku i jej zdaniem widoczne dla Europy ryzyka, które mogą wyniknąć z biernego wyczekiwania na zmianę stanowisk USA, czy Chin, które na globalne porozumienie może nie są gotowe, ale inwestują w odnawialne źródła energii, czy oszczędne energetycznie technologie.

- Co powinniśmy robić? Czy powinniśmy czekać i czekać co się stanie na poziomie negocjacji międzynarodowych? Niekoniecznie. Ja to widzę w trochę inny sposób. Uważam, że byłoby to głupie, żebyśmy czekali. Jestem przekonana, że czekanie również okazałoby się bardzo drogie - powiedziała komisarz Connie Hedegaard.

W opinii komisarz Connie Hedegaard ostatnią rzeczą, której Europa by w tej chwili potrzebowała byłoby zmniejszenie zachęt do redukcji emisji i pro środowiskowej polityki, a na odkładanie problematyki kwestii klimatyczno- -energetycznych z powodu kryzysu wręcz nie możemy sobie pozwolić.

- Jestem głęboko przekonana, że w krótkim czasie będziemy zmuszeni po prostu wyjść z kryzysu ekonomicznego między innymi wypracowując efektywne energetycznie rozwiązania i produkty - oceniła komisarz Connie Hedegaard.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisarz C. Hedegaard : Moją ambicją jest, żeby Europa była najbardziej efektywnym energetycznie regionem świata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!