Komisja Europejska: most energetyczny Polska-Litwa jest potrzebny

Komisja Europejska: most energetyczny Polska-Litwa jest potrzebny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa jest niezbędna do powstania jednolitego unijnego rynku energii - powiedział komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

Obecnie Litwa, Łotwa i Estonia stanowią energetyczną wyspę na mapie połączeń w UE (jedynie Estonia ma połączenie z Finlandią). Ich odcięcie od sieci pozostałych krajów członkowskich nie pozwala na swobodny przepływ energii. Tymczasem jest to, wraz z konkurencją i bezpieczeństwem dostaw, jedna z głównych zasad budowanego wspólnego rynku energii (gazu i elektryczności).

Piebalgs: - Praktyczna izolacja państw bałtyckich, które nadal stanowią energetyczną wyspę, stanowi pilny problem do rozwiązania.

- Powstanie linii energetycznej pomiędzy Polską, a państwami bałtyckimi wywrze bardzo pozytywny wpływ na cały region - ocenił znawca sieci energetycznych, prof. Władysław Mielczarski, którego KE wyznaczyła na unijnego koordynatora ds. połączeń Polska-Litwa i Polska-Niemcy.

Z polskiego punktu widzenia, chodzi przede wszystkim o zaopatrzenie w prąd północnej części kraju. Obecnie, jedyna elektrownia w tym regionie działa w Ostrołęce. Litwa z kolei niepokoi się o pokrycie swoich potrzeb po wyłączeniu przestarzałego, jedynego wciąż działającego, reaktora elektrowni atomowej w Ignalinie. Ma to nastąpić do 2009 r.

Budowa mostu energetycznego Polska-Litwa znalazła się na liście unijnych priorytetów w dziedzinie infrastruktury energetycznej. O jej konieczności mówi się od 16 lat, ale prace się ślimaczą. Strona litewska obarcza odpowiedzialnością stronę polską, wytykając brak zaangażowania i prawdziwej woli politycznej. Teraz deklarował ją podczas wizyty w Wilnie premier Donald Tusk.

Piebalgs: - Jest polityczna wola ze strony Polski, by wybudować połączenie. Nie ma przeszkód politycznych. Zdaniem komisarza, podstawowe przyczyny opóźnień to zmiana zakresu prac i brak koordynacji działań pomiędzy zainteresowanymi stronami. Apelował o ściślejszą współpracę Polski i Litwy.

Prof. Mielczarski tłumaczy, że teraz konieczne jest włączenie do rozmów operatorów sieci energetycznych po obu stronach granicy: - Polskiego operatora brakuje, a on musi być w to zaangażowany. We wniosku koncesyjnym to operatorzy sieci mają wykazać, jak będą zarządzać połączeniem, zarówno w warunkach normalnych, jak i awaryjnych. Dołączenie inwestorów to kolejny etap.

Jego zdaniem, budowa połączenia z Litwą jest ściśle powiązana z budową nowej elektrowni, najlepiej na Litwie, jako wspólnej inwestycji polsko-litewskiej. Wtedy zapewnione byłoby bezpieczeństwo energetyczne Litwy, a także Polski, dokąd prąd płynąłby z elektrowni po drugiej stronie granicy.

Tusk powiedział w Wilnie, że o moście energetycznym i o "perspektywach jego finalizowania" rozmawiał z premierem Gediminasem Kirkilasem i z prezydentem Valdasem Adamkusem. Podkreślił, że Polska i Litwa nie mają wątpliwości, że trzeba "pilnie i intensywnie pracować", aby doszło do powstania mostu. Na pytanie o łączenie kwestii mostu energetycznego z budową nowej elektrowni atomowej w Ignalinie, Tusk odpowiedział, że "nie ma tu sporu ani znaku zapytania". - To są co prawda dwa odrębne projekty, ale ich związek jest oczywisty i dla strony litewskiej i dla polskiej - stwierdził szef polskiego rządu.

Prof. Mielczarski szacuje, że koszt budowy połączenia wynosi ok. 250 mln euro, a związanej z tym przebudowy sieci po stronie polskiej - ok. 400 mln euro. Jego zdaniem, jest szansa na zakończenie inwestycji w latach 2015-17.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska: most energetyczny Polska-Litwa jest potrzebny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!