PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Komisja Europejska rozważa budowę transeuropejskich sieci energetycznych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
06-07-2009 09:13
Komisja Europejska rozważa budowę transeuropejskich sieci energetycznych

Kraje unijne muszą zbudować wspólną sieć elektroenergetyczną zdolną do przesyłania prądu na wielką skalę i duże odległości. Bez tego nie będzie możliwa realizacja głównych celów polityki energetycznej, przyjętej przez Komisję Europejską w 2007 r., w tym stworzenia paneuropejskiego, konkurencyjnego rynku i istotnego zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Takie są ogólne wnioski z raportu EASAC – Rady Doradców Europejskiej Akademii Nauk pt. „Transforming Europe's Electricity Supply”. Został on opublikowany przed kilku dniami w Brukseli w obecności Andrisa Piebalgsa, komisarza UE ds. polityki energetycznej. Jak mówi polski pracownik KE, raport znalazł uznanie zarówno komisji, jak i wielu osób z branży. W pracy nad raportem pracowało 14 naukowców, ale nie było wśród nich Polaka.
Historycznie rzecz biorąc, każdy kraj członkowski projektował i budował swoje systemy dostaw energii elektrycznej służące jego wewnętrznym potrzebom, z ograniczonym połączeniem transgranicznym, piszą eksperci. Hamowało to wymianę energii pomiędzy krajami do nadwyżek produkcyjnych, czyli nie służyło poprawie bezpieczeństwa dostaw energii i nie stwarzało podstaw do jej masowej wymiany.

Zarazem realizując narodowe programy służące ochronie środowiska, wiele krajów unijnych przyspieszyło rozwój energetyki odnawialnej, w szczególności energetyki wiatrowej. Lokowano je głównie wzdłuż wybrzeży lub na morzu. Także wysokowydajne elektrownie węglowe budowano blisko portów, ponieważ źródłem jest surowiec importowany morzem. Wszystkie te elektrownie zmuszone są teraz przesyłać duże ilości energii na długie odległości do głównych skupisk jej odbiorców, znajdujących się m.in. w centrum lub na południu Europy, a pozbawionych możliwości budowy elektrowni wiatrowych. Również warunkiem skorzystania z energetyki solarnej, dostępnej w Północnej Afryce lub energetyki wodnej w Skandynawii jest istnienie efektywnej sieci przesyłu prądu na duże odległości. Bez niej wiele krajów członkowskich nie osiągnie do 2020 roku celu 20 proc. udziału energii odnawialnej w łącznej jej konsumpcji, zarazem bez wymiany transgranicznej – nie powstaną bardziej konkurencyjne krajowe rynki energii.

Grupa EASAC ocenia, że potrzebna jest większa koordynacja i harmonizacja procesu planowania, opartego na wspólnych zasadach budowy takiej sieci, uwzględniającego najlepsze praktyki i scenariusze. W szczególności zaleca ona m.in. opracowanie wspólnego modelu dla europejskich sieci elektroenergetycznych oraz stworzenie modelu rynku elektrycznego. Będzie to sprzyjać rozwojowi i wręcz stymulować przepływ energii i jej wymianę, przy zachowaniu opłacalności działalności dla elektrowni i operatorów. Potrzebny jest model dynamiczny synchronizujący cztery główne regiony produkcji i konsumpcji energii w Europie. Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wydaje się nieodzowne połączenie planowania na zasadzie „z góry – na dół” oraz w odwrotnym kierunku – od „szczegółów do ogółu”, bowiem nieskoordynowane decyzje lokalne mogą się stać źródłem poważnych problemów, stwierdza się w raporcie. Sama transmisja energii wymaga udoskonalenia, m.in. poprzez wdrożenie elementów kontroli (np. FACTS), całego systemu i narzędzi pomiarów w wielkiej skali. W raporcie omawia się też szczegóły możliwych rozwiązań technologicznych samego przesyłu i zalety technologii transmisji HVDC oraz z użyciem technologii kablowych (AC i DC).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP