Komitet sterujący Programu dla Śląska rozpoczął od czystego powietrza

Komitet sterujący Programu dla Śląska rozpoczął od czystego powietrza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gościem przeprowadzonego tego dnia pierwszego posiedzeniu komitetu był pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny.

  • Rządowemu programowi Czyste powietrze poświęcono w poniedziałek pierwsze posiedzenie komitetu sterującego Programu dla Śląska. Komitet ma monitorować i koordynować realizację tego jednego z regionalnych komponentów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
  • W pierwszym posiedzeniu uczestniczyli: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, członek zarządu GZM Karolina Wadowska, specjalista w gabinecie marszałka Jacek Brzezinka, wicedyrektor departamentu strategii rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Daniel Baliński, wiceprezes KSSE Barbara Piontek, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, członek WRDS Marek Zychla oraz dyrektor ds. sektora produkcyjnego i wydobywczego w BGK Łukasz Jasiński.
  • Piotr Woźny akcentował w poniedziałek potrzebę wypracowania modelu koordynacji niezależnych obecnie od siebie działań antysmogowych - wdrażanych przez różne instytucje czy organizacje i finansowanych z wielu różnych źródeł.

Ogłoszony pod koniec ub. roku Program dla Śląska zawiera zestaw działań inwestycyjnych i miękkich. Został przygotowany jako pierwszy program w polityce regionalnej rządu, będący jednocześnie narzędziem koordynującym krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach.

Zarządzanie i realizacja Programu dla Śląska ma opierać się o: podkomitet ds. Programu przy ministrze rozwoju (działa od marca br.), komitet sterujący przy wojewodzie śląskim (spotkał się po raz pierwszy w poniedziałek), Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego (organ opiniodawczo-doradczy) i Polski Fundusz Rozwoju (punkt konsultacyjny).

Komitet sterujący powołał zarządzeniem z połowy kwietnia br. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przewodniczy także jego pracom. Zgodnie z zarządzeniem w skład komitetu wchodzą też przedstawiciele ministerstwa właściwego ds. rozwoju regionalnego, marszałka woj. śląskiego, Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, regionu śląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, gościem przeprowadzonego tego dnia pierwszego posiedzeniu komitetu był pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny. Woźny już wcześniej m.in. zainicjował spotkania z samorządowcami z dziesięciu miast, dla których w ramach programu Czyste Powietrze przygotowane mają zostać pilotażowe indywidualne programy antysmogowe.

Chodzi o miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, umieszczone w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Osiem z tych miast znajduje się w woj. śląskim. W połowie kwietnia Woźny rozmawiał już na ten temat z władzami Katowic, Rybnika oraz Zabrza. Teraz według Kucharzewskiej w regionie zostały mu jeszcze spotkania z władzami Sosnowca oraz Tychów.

Jak relacjonowała rzeczniczka wojewody, pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze m.in. akcentował w poniedziałek potrzebę wypracowania modelu koordynacji niezależnych obecnie od siebie działań antysmogowych - wdrażanych przez różne instytucje czy organizacje i finansowanych z wielu różnych źródeł.

Zgodził się z nim uczestniczący w poniedziałkowym posiedzeniu komitetu sterującego wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka (członek podkomitet ds. Programu dla Śląska przy ministrze rozwoju). "Potrzeba tej współpracy" - powiedział . "Z jednej strony uznania działań, które prowadzą samorządy, a jest ich naprawdę wiele. A z drugiej strony - koordynacji i współpracy wszystkich zainteresowanych stron" - uściślił.

Gramatyka na posiedzeniu komitetu m.in. prezentował założenia uchwały antysmogowej woj. śląskiego, dotychczasowe działania antysmogowe samorządu województwa, a także możliwości finansowania przedsięwzięć w tym zakresie środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - łącznie z już zawartymi umowami (m.in. 190 umów na projekty z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł i kogeneracji o łącznej wartości 400 mln zł).

Wicemarszałek woj. śląskiego zasygnalizował m.in., że w finalizowanych negocjacjach z Komisją Europejską, związanych z przeglądami realizacji programów operacyjnych, być może władzom tego regionu uda się uzyskać możliwość finansowania z RPO dopłat do wymian kotłów (z planowaną alokacją 43,2 mln euro - w ramach przedsięwzięcia "Catching-up regions", przy którym woj. śląskie współpracuje z woj. małopolskim).

Gramatyka przyznał też, że najprawdopodobniej niemożliwe będzie finansowanie z tego źródła dodatków mieszkaniowych do ogrzewania - dobrymi paliwami - dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym (w samorządzie woj. śląskiego powstał pomysł, aby na ten cel przeznaczyć z dostępnych w Europejskim Funduszu Społecznym środków na włączenie społeczne ok. 15 mln euro).

Zgodnie z zarządzeniem wojewody śląskiego posiedzenia komitetu sterującego powinny odbywać się co najmniej raz na kwartał. W pierwszym posiedzeniu, obok Wieczorka, uczestniczyli: członek zarządu GZM Karolina Wadowska, specjalista w gabinecie marszałka Jacek Brzezinka, wicedyrektor departamentu strategii rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Daniel Baliński, wiceprezes KSSE Barbara Piontek, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, członek WRDS Marek Zychla oraz dyrektor ds. sektora produkcyjnego i wydobywczego w BGK Łukasz Jasiński.

Program dla Śląska przedstawił w grudniu ub. roku premier Mateusz Morawiecki. To jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jeden z dwóch dedykowanych w niej regionom (obok Polski Wschodniej). Dokument zawiera m.in. 73 przedsięwzięcia kluczowe o wartości co najmniej 40 mld zł, a także kolejne przedsięwzięcia krajowe, z których woj. śląskie będzie mogło skorzystać na ok. 5 mld zł.

Sześć wskazanych w Programie szczegółowych celów rozwojowych, pod kątem których zapisano poszczególne przedsięwzięcia, to: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu, poprawa jakości środowiska przyrodniczego, rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału regionu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce, a także poprawa warunków rozwojowych miast.

Sprawne i efektywne wdrożenie Programu ma zapewniać system z przypisanymi rolami dla poziomu krajowego, tj. właściwych ministerstw i instytucji krajowych oraz poziomu regionalnego, ze wskazaniem na szczególną rolę wojewody śląskiego. Przy wdrażaniu programu przewidziano uwzględnienie dodatkowych graczy, jak WRDS, KSSE czy Polski Fundusz Rozwoju. Ma to wzmocnić powiązania i współpracę administracji z podmiotami niepublicznymi i dbającymi o rozwój regionu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komitet sterujący Programu dla Śląska rozpoczął od czystego powietrza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!