Koncesja dla przedsiębiorstwa energetycznego w upadłości układowej

Koncesja dla przedsiębiorstwa energetycznego w upadłości układowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uzyskanie koncesji umożliwiającej wykonywanie działalności gospodarczej w sektorze energetyki obwarowane jest zarówno przesłankami o charakterze pozytywnym (warunkujących możliwość udzielenia koncesji), jak i negatywnym (uniemożliwiających uzyskanie koncesji). Organ koncesyjny - Prezes URE - udziela koncesji wnioskodawcy, który spełnia przesłanki warunkujące uzyskanie koncesji i w stosunku do którego nie zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę udzielenia koncesji.

Jedną z kluczowych przesłanek negatywnych jest postępowanie upadłościowe lub likwidacja podmiotu wnioskującego o koncesję zgodnie z art. 33 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne Prezes URE nie może wydać koncesji wnioskodawcy, który znajduje się w postępowaniu upadłościowym lub likwidacji. Co istotne, brzmienie tego przepisu nie uległo zmianie od dnia uchwalenia tekstu pierwotnego ustawy Prawo energetyczne, tj. od dnia 10 kwietnia 1997 r.

W kontekście przywołanego przepisu pojawia się istotna wątpliwość interpretacyjna, a mianowicie czy przesłanką uniemożliwiającą udzielenie koncesji przez Prezesa URE jest wyłącznie postępowanie upadłościowe likwidacyjne, czy każdy rodzaj postępowania upadłościowego (a zatem również postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu).

W dacie uchwalenia ustawy Prawo energetyczne postępowanie upadłościowe i postępowanie układowe stanowiły dwie odrębne i niezależne od siebie procedury uregulowane przepisami odrębnych aktów prawnych: rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r.Prawo o postępowaniu układowym. Ówczesne postępowanie upadłościowe odpowiadało obecnemu postępowaniu upadłościowemu obejmującemu likwidację majątku dłużnika, natomiast postępowanie układowe – obecnemu postępowaniu upadłościowemu z możliwością zawarcia układu.

Zgodnie z przepisami przejściowymi do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o „postępowaniu upadłościowym”, rozumie się przez to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego. Analogicznie sformułowany został przepis przejściowy w odniesieniu do postępowania układowego: „Ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o "postępowaniu układowym", rozumie się przez to także postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu.”. Nie ulega zatem wątpliwości, że intencją racjonalnego ustawodawcy posługującego się pojęciem „postępowanie upadłościowe” na gruncie stanu prawnego sprzed wejścia w życie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze było objęcie zakresem tego pojęcia wyłącznie postępowania upadłościowego, a nie postępowania układowego.

Obecnie obowiązująca ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze została uchwalona dnia 8 lutego 2003 r., więc jest aktem późniejszym niż ustawa Prawo energetyczne. Zatem w świetle przywołanych przepisów przejściowych do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze pojęcie „postępowania upadłościowego” zawarte w przepisie art. 33 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne obejmuje swoim zakresem wyłącznie postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika.

Nie bez znaczenia jest tu również wykładnia funkcjonalna przywołanego przepisu ustawy Prawo energetyczne. Celem postępowania upadłościowego jest nie tylko zaspokojenie roszczeń wierzycieli w najwyższym stopniu, lecz również zachowanie dotychczasowego przedsiębiorstwa dłużnika (jeśli racjonalne względy na to pozwolą). Przywołana zasada postępowania upadłościowego, tj. zasada optymalizacji, w postępowaniu układowym przejawia się poprzez dążenie do umożliwienia dłużnikowi dalszego wykonywania działalności gospodarczej. Udzielnie koncesji (lub przedłużenie okresu jej ważności) jest niezbędnym warunkiem dla dalszego wykonywania działalności koncesjonowanej przez przedsiębiorstwo energetyczne.

Podsumowując, w świetle przepisów przejściowych do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze pod pojęciem „znajduje się w postępowaniu upadłościowym” zawartym w art. 33 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne należy rozumieć wyłącznie podmioty znajdujące się w postępowaniu upadłościowym obejmującym zaspokojenie wierzycieli poprzez likwidację majątku. Prezes URE zobligowany jest zatem do odmowy udzielenia koncesji wyłącznie wnioskodawcy, który znajduje się w postępowaniu upadłościowym likwidacyjnym, a może udzielić koncesji przedsiębiorcy znajdującemu się w postępowaniu upadłościowym układowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koncesja dla przedsiębiorstwa energetycznego w upadłości układowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!