XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kończy się budowa nowoczesnej elektrociepłowni w Opolu

Kończy się budowa nowoczesnej elektrociepłowni w Opolu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od wtorku zaczynamy przedmuchiwanie kotła parą, czemu będzie towarzyszyć wzmożony hałas, który może być słyszalny wokół siedziby firmy - poinformowała PAP rzeczniczka Energetyki Cieplnej Opolszczyzny Iwona Nawrot-Szczepanik. Inwestycja o wartości ok. 82 mln zł ma być oddana do użytku w drugim kwartale 2012 r.

Dodała, że maksymalna moc cieplna elektrociepłowni wynosi 30 MWt, a elektryczna 10,9 MWe. Elektrociepłownia będzie zasilana węglem. Po jej uruchomieniu udział ciepła produkowanego w układzie wysokosprawnej kogeneracji wzrośnie w Opolu z 23 proc. do ok. 60 proc.

Produkcja w kogeneracji to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. Promowanie kogeneracji należy do priorytetów polityki energetycznej Unii Europejskiej ze względu na wysoką skuteczność w ograniczaniu emisji spalania do atmosfery.

Rzeczniczka podała, że poza elektrociepłownią, kończy się budowa układu skojarzonego w Oleśnie (woj. opolskie), a w połowie przyszłego roku zostanie oddany do eksploatacji układ wysokosprawnej kogeneracji w Kutnie (woj. łódzkie). Zaawansowane są także przygotowania do budowy gazowych elektrociepłowni m.in. w Żaganiu, Żarach i Nowej Soli (woj. lubuskie), Kętach (woj. małopolskie) oraz w Malborku (woj. pomorskie). Wszystkie są zaplanowanych do realizacji w latach 2012-2016.

"Planujemy, że w 2017 r. moc elektryczna wszystkich pracujących w Grupie ECO układów kogeneracyjnych osiągnie 47,4 MWe, przy 135,7 MWt mocy cieplnej" - dodała rzeczniczka.

Na budowę elektrociepłowni w Opolu spółka pozyskała unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (ponad 23 mln zł), a także dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (prawie 8,5 mln zł).

Energetyka Cieplna Opolszczyzny powstała w 1998 roku, wówczas była to firma o zasięgu regionalnym, obecnie w wyniku serii akwizycji na rynku ciepłowniczym, już jako Grupa ECO świadczy usługi na terenie dziewięciu województw. (PAP)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kończy się budowa nowoczesnej elektrociepłowni w Opolu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!