Koniec monopolu EDF

Koniec monopolu EDF
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francja zamierza otworzyć swój rynek energii elektrycznej. Były monopolista EDF sprzeda część swoich mocy produkcyjnych pochodzących z energii atomowej po cenie ustalonej przez państwo na rzecz konkurentów. Zniknie również część taryf regulowanych. Powodem były naciski ze strony Komisji Europejskiej.

Na początku przyszłego roku francuski Parlament przyjmie w tym celu ustawę nakazującej przeprowadzenie odpowiedniej reformy. Projekt o nazwie „Nome”( Nouvelle Organisation du marché d'electricité) składa się z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, koncern EDF będzie musiał sprzedać część swojej mocy produkcyjnych. Po drugie, część taryf regulowanych zniknie do 2015 r.

Francja tym samym reaguje na rosnące naciski ze strony KE. Bo choć francuski rynek energetyczny jest oficjalnie otwarty od lipca 2007 r., to jest nadal zdominowany przez jeden podmiot – EDF. Według regulatora rynku energetycznego – CRE, państwowe przedsiębiorstwo nadal posiada 90 proc. udział w rynku, a w przypadku klientów detalicznych 94 proc. W związku z tym premier Fillon jesienią zobowiązał się pisemnie przed KE do ostatecznego otwarcia rynku, by uniknąć postępowania w sprawie naruszenia przepisów unijnych.

W związku z tym EDF ma podzielić się mocami produkcyjnymi, jakie wytwarza w swoim parku składającym się z 58 elektrowni jądrowych. „Najbardziej wrażliwą częścią negocjacji w tej sprawie są ceny” – twierdzą eksperci. Według źródeł branżowych EDF wymaga co najmniej 46 euro za megawatogodzinę, aby mieć pieniądze na to, by utrzymać swoje reaktory jądrowe czynnym stanie oraz po to, by dokonać zmian w jednej trzeciej elektrowni, tak by można je było jeszcze eksploatować 60 lat zamiast 40.

Niektórzy konkurenci już teraz jednak twierdzą, że zaproponują tylko 34 euro za MWh, co odpowiada państwowo regulowanej cenie, jaką płacą za prąd klienci detaliczni Konkurencja ma jednak świadomość, że ostatecznie cena zostanie ustalona przez samego prezydenta. Nie wszyscy jednak będą zabiegali o najkorzystniejszą cenę. Firmy takie jak E.on France, czy Poweo już zainwestowały miliony we swoje możliwości produkcyjne. Jeżeli ustawodawca zmusi EDF do ograniczenia własnych, ci będą mogli szybko wejść na rynek bez konieczności inwestowania więcej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec monopolu EDF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!