Koniec nowelizacji. Przez dwa lata nie będzie zmian w prawie śmieciowym?

Koniec nowelizacji. Przez dwa lata nie będzie zmian w prawie śmieciowym?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Jeśli ułożą się nowelizacje ustaw związanych z odpadami komunalnymi, nie będzie podstaw, by ruszać je w roku 2016 i w latach następnych - uważa Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

Podtrzymuje pan słowa, że w 2015 roku nie będzie nowelizacji przepisów związanych z gospodarką odpadami komunalnymi?

Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska:
– Zrobię wszystko, by w 2015 roku nie było ruszania żadnej ustawy związanej z odpadami komunalnymi. Jest czas na stabilizację. Co więcej, jeśli ułoży się to, co zrobiliśmy w końcówce roku 2014 z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ustawą o odpadach, nie będzie podstaw, by zmieniać je w roku 2016 i w latach następnych.

Byłbym szczęśliwy, gdyby przez następne cztery lata nie trzeba było nowelizować tych ustaw. Pozostają nam ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, ale to jest inna grupa odpadów. To będą ostatnie ustawy około odpadowe, które wymagają pilnej nowelizacji.

Jeszcze w tym roku uda się je zmienić?

– Nie dopuszczam myśli, że tak nie będzie. Oczywiście z uwagi na tegoroczne wybory parlamentarne, musimy zrobić to nie później niż w sierpniu, najdalej we wrześniu. Najistotniejsze jest, by nowelizacje sprawnie przeszły przez komisje sejmowe. Uwagi zgłaszane przez strony społeczne nie są kontrowersyjne i nie grożą przewróceniem całej ustawy jak w przypadku na przykład OZE.

Albo ustawy krajobrazowej.

– Ale to nie był projekt rządowy. Może dlatego jego droga była taka ciernista, bo nie zawsze pomysły tam zawarte korespondowały z filozofią ochrony przyrody, w tym krajobrazu, prezentowaną przez rząd. Ustawa prezydenta była bardzo ciekawa, ale w wielu aspektach wychodziła ponad to, co rząd już prowadzi.

Przykładem dominanta krajobrazowa jako element trudno definiowalny, a jednocześnie piekielnie kosztowny. Nieżyczliwi od razu wykreowali informację, że ta ustawa będzie kosztowała 30 mld zł i zrobiła się wokół tego niezdrowa atmosfera.

Czy pana zdaniem związki międzygminne radzą sobie z gospodarką odpadami?

– Uważam, że tak. Radzą sobie bardzo przyzwoicie. Służę dziesiątkami przykładów, gdzie funkcjonują instalacje wybudowane przez takie związki, osiągają one bardzo dobre efekty finansowe. To są dobre organizmy, dobrze zarządzane, potrafią rozwiązać kompleksowe problemy obejmujące w niektórych przypadkach kilkanaście samorządów.

Czytaj więcej na Portalusamorzadowym.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec nowelizacji. Przez dwa lata nie będzie zmian w prawie śmieciowym?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!