XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konsultacje społeczne ws. polsko-litewskiego mostu energetycznego

Konsultacje społeczne ws. polsko-litewskiego mostu energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie polsko-litewskiego mostu energetycznego. Zainteresowani mogą składać uwagi od poniedziałku do 18 lipca - poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Konsultacje są elementem prac nad strategiczną oceną oddziaływania na środowisko "Programu rozbudowy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w zakresie połączenia Polska-Litwa". Zainteresowani mogą zapoznać się z tym programem, jak również z prognozą jego oddziaływania na środowisko.

Dokumenty są dostępne m.in. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, ale też na stronie internetowej spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A. Wszelkie uwagi można zgłaszać do spółki EPC S.A. w Warszawie lub mailowo na adres: konsultacje@epc.pl. Spółka EPC prowadzi konsultacje w imieniu PSE Operator S.A.

Wszystkie te dokumenty wraz z raportem oddziaływania na środowisko są potrzebne, by Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wraz ze swym odpowiednikiem w Olsztynie mogły wydać decyzję środowiskową na budowę polsko-litewskiego mostu energetycznego.

"Na razie czekamy na raport środowiskowy w tej sprawie, potem będzie uruchamiana dalsza procedura" - poinformowała PAP rzeczniczka dyrekcji ochrony środowiska w Białymstoku Małgorzata Wnuk.

Dodała, że informacja o prowadzonych konsultacjach została rozesłana do wszystkich gmin, przez które miałaby przebiegać inwestycja. Pierwotnie postępowanie miało mieć charakter transgraniczny, ale strona litewska odpowiedziała stronie polskiej, że nie czuje się stroną w tym postępowaniu, dlatego Litwini nie biorą w nim udziału.

Inwestor - polsko-litewska spółka LitPol Link, którą tworzą PSE Operator S.A. i litewska Lietuvos Energia - złożył wniosek o decyzję środowiskową dla mostu energetycznego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku w grudniu 2009 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy decyzja będzie wydana.

Większość trasy mostu energetycznego będzie przebiegała przez województwo podlaskie, ale też przez warmińsko-mazurskie. Linia ma biec od Alytusa na Litwie, przez Suwalszczyznę do Ełku na Warmii i Mazurach.

Na zlecenie inwestora było przygotowanych sześć wariantów przebiegu mostu energetycznego. Poszczególne warianty mają od 102 do 114 km długości. Wariant wybrany przez inwestora jest najdłuższy - 114 km. Omija on obszary Natura 2000 w okolicach Rospudy, choć przecina dolinę Rospudy w najwęższym miejscu - informowała wcześniej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

W całości prace nad polsko-litewskim mostem energetycznym mają być zakończone w 2018 roku. Linia ma mieć moc 1000 MW i napięcie 400 kV. Budowa może kosztować ok. 237 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konsultacje społeczne ws. polsko-litewskiego mostu energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!